Návod jak vytvořit úspěšnou firmu

Blog / Dála Musil – 17. dubna 2016

Téměř tři roky už píšu tenhle blog a v mnoha textech radím, jak nedělat v podnikání chyby. Za tu dobu jsem poznal i hodně firem a lidí, kterým jsem pomáhal s marketingem a rozvojem firmy. Dnes je čas na to, abychom si to konečně všechno sesumírovali a dozvěděli jste se to hlavní. Jak vypadá recept na úspěšnou a moderní firmu? :-)

Nic není nikdy dokonalé a ani vaše firma nikdy absolutně dokonalá nebude. Vždy se najde tu a tam nějaká drobnost, která tomu půjde naproti. A to je koneckonců život. Moderní a úspěšní ale být můžete, když se budete držet všech základních zásad. Zajímavé na tom je, že firma držící se těchto zásad by nepochybně dokázala prodat cokoliv a uspět v jakémkoliv oboru. Jdeme na to.

Špičkový šéf

V čele úspěšné firmy stojí téměř vždy správný lídr. Člověk s vizí, který přiloží ruku k dílu, když je potřeba. Velmi často se takovým šéfem stává člověk, jenž si to vydřel (a vytřel :-) hezky od podlahy a nižších pozic. Je vzorem, respektovanou autoritou, umí komunikovat a argumentovat, vychází z logiky i zdravé intuice. Rád mluví se svými lidmi, podporuje a motivuje je, přesto ví, že on je ten, kdo má hlavní zodpovědnost. Práce pod takovým člověkem je radost a lidi baví i práce přesčas. Víc si přečtěte ve článku Jak se stát oblíbeným šéfem.

Výborní zaměstnanci

Správný šéf si do firmy vybere ty nejlepší lidi. Společně totiž budou firmu budovat, prodávat služby a výrobky, komunikovat se zákazníky. Jestli jste tím šéfem vy, vybírejte si lidi opravdu pečlivě - oni za vás budou jednat a podílet se na tom, jestli uspějete. Jak takový zaměstnanec vypadá? Je samostatný, chce se učit a zlepšovat, má zodpovědnost, touží posouvat firmu vpřed a především je vždy upřímný. Do očí vám řekne, co si myslí, protože ví, že je to ku prospěchu. Víc najdete ve článku o "správných" lidech.

Vhodný zákaznický přístup

Zákaznický přístup není de facto nic jiného než vhodné chování. A jak dobře víme, tzv. slušné chování se učíme odmala. Právě ono je základem, který se odráží v přístupu, jaký byste měli mít k zákazníkům - a mnohdy je důležitější než samotný produkt. Nedělejte nikdy nic, co byste sami nechtěli zažít z druhé strany. I když narazíte na zákazníka idiota, není nutné ho posílat "někam". Jednejte vždy lidsky, držte se slušnosti, dodržujte slíbené a hlavně se snažte svým klientům a zákazníkům pomáhat, když můžete. Mrkněte se i na další tipy k zákaznickému přístupu a jak reagovat na negativní recenze.

Vnitřní dokonalost

Kombinace dobrého šéfa s dobrými zaměstnanci vyústí v ideálním případě ve vnitřní dokonalost. Zní to možná zajímavě, ale podstata je zcela prostá - firma ví a dělá to, co je důležité. Má uspořádaný systém práce, směřuje k jasně určeným cílům, předchází problémům, neopakuje chyby, porady jsou smysluplné a efektivní, každý ví co má dělat a kdo má jaké kompetence, nikdo neztrácí zbytečně čas, neutrácí se peníze za nesmysly a zbytečnosti, konkurence se řeší v rozumných mezích. Více se dočtete mj. ve článcích o minimalistickém podnikání, o chybách v podnikání a neúspěšných firmách.

Funkční marketingový základ

Pokud zvládáte dokonale čtyři výše zmíněné zásady, můžete mít prvotřídní "servisní" firmu, na kterou se budou zákazníci moc rádi obracet - v případě, že ji nějak najdou. Chcete-li být k nalezení, dobývat nové trhy a růst, neobejdete se bez marketingu. A ať vás ani nenapadne myslet si, že marketing = reklama :-) Funkční marketing je v první řadě systém, který pomáhá najít správný směr a nové zákazníky, nastavit cíle a očekávání, zvolit způsob komunikace atd. Proč to zdůrazňuji? Protože velká spousta firem nechápe, co marketing znamená. Chcete to vědět? Pokračujte na Co je marketing.

Promyšlený prodej

Hodně firem a lidí neumí prodávat. Někteří dají výpověď z práce a vrhnou se do podnikání, aby se pak ptali kde najít zákazníky (kdekoliv) a jak je oslovit (napsat nebo zavolat). Prodej není ani o tom někam přijít, ukázat výrobek a dát slevu. Prodej není o tom, že jsou vaši zákazníci všichni nebo kdokoliv. Právě proto musíte řešit nejdřív marketing. Právě z něj by totiž měla vycházet všechna vaše prodejní rozhodnutí. Mějte dobrý produkt a nabízejte ho správným způsobem těm správným lidem ve správný čas se správnou cenovkou. Prostě nedělejte prodejní chyby.

Kvalitní komunikace

Dobrá komunikace souvisí absolutně se všemi zmiňovanými body, ale tady si zaslouží vlastní odstavec. Právě komunikace je totiž to, co dnes nejvíc odlišuje jednotlivé firmy od sebe (z pohledu zákaznického přístupu i klasické marketingové komunikace s cílem prodat). Komunikace úspěšně firmy vychází samozřejmě z marketingu a z jasně určené pozice, tedy jak chcete, aby vás zákazníci vnímali. Je lidská a konzistentní, probíhá po vhodně vybraných komunikačních kanálech a když je cílem prodej, jde na něj firma chytře. Mrkněte na základy marketingové komunikace a tipy k chytré komunikaci.

Pravidelná změna

Poslední bod je třešničkou na dortu naší úspěšné firmy, kterou vytvořilo předchozích 7 zásad - firma nesmí zamrznout, konec známému "takhle to tady děláme pořád". Pro úspěch se musíte pravidelně přizpůsobovat moderní době. Když se vyplatí něco změnit pro větší produktivitu, efektivitu nebo výdělek, udělejte to. Jediné úskalí je nepřehnat to - že někdo tvoří ebooky a videa neznamená, že musíte taky. Když máte špatný web, SEO ani PPC vás nezachrání. Takže vždy s rozumem, musí to mít smysl. Na závěr něco málo o moderní komunikaci a něco hodně o užitečných službých a nástrojích pro podnikání.

Dámy a pánové, to je vše. Se slzou v oku jsem dnešním článkem uzavřel stěžejní kapitolu mého blogu, podnikání a vlastního života. Doufám, že se vám články líbily, a věřím, že jste si z nich vzali užitečné informace, které vám pomohou uspět. Co bude dál prozradím v květnu.

Potřebujete-li probrat rozvoj své firmy osobně, klidně se mi ozvěte.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂