Rychlokvašky, obsahový balast a pokřivený trh Notion šablon

Blog / Dála Musil – 2. července 2023

Vzpomínáte na infopodnikatele, kteří před lety dělali své milionové online tréninky? Výsledkem bylo, že si jejich účastníci udělali zase své vlastní kurzy, a jejich účastníci zase vlastní... Dnes se něco obdobného děje bohužel i kolem Notionu a rostoucího trhu šablon.

Pár influencerů se chlubí tím, jak na šablonách vydělávají a spamují sociální sítě neužitečným balastem (nebo na tohle téma virtuálního spamu dokonce už dělají i online kurzy...). Výsledkem je, že se je stovky a tisíce dalších lidí snaží napodobovat a všude je vidět obsah, který je absolutně k ničemu. A bohužel se tyhle rychlokvašky honící se za rychlým zbohatnutím nabalují jako sněhová koule.

Poznáte je snadno, typicky:

 • nepoužívají svou fotku, ale kreslený Notion avatar
 • nepoužívají jméno, ale nějakou přezdívku
 • v popisku budou výrazy jako Notion creator / enthusiast
 • sledují se (a kopírují) vzájemně mezi sebou
 • opakují podobné nebo i úplně stejné příspěvky pořád dokola

Kdybyste viděli jejich příspěvky za sebou a bez označení, od koho jsou, budete si myslet, že patří všechny témuž člověku. Někteří se označují také za AI gurus (používají totiž ChatGPT...), což se odráží v tom, že ta hromada balastu je ještě víc generická.

Balastové bingo

Jak vypadá typický obsah, který podobní tvůrci generují? Zahrajte si bingo nebo si dejte panáka vždy, když tam potkáte posty a tipy typu:

 • když chceš uspět, musíš nejdřív udělat první krok (že tys to nevěděl?!)
 • Twitter a Youtube je nejlepší škola (hlavně sleduj mě ofc)
 • trvalo mi X měsíců než jsem získal Y followerů (ok, a?)
 • používej těchto 5 aplikací a uspěješ (kdyby ne, zítra ti doporučím 5 jiných appek)
 • 7 lidí, které rozhodně musíš sledovat (pošimráme ego, možná to přesdílejí)
 • nejlepší nástroje pro start byznysu (je fuk, že se ti nehodí - jsou přece známé)
 • je Notion lepší než [doplň cokoliv]? (jasně, že jo, dyť chceme lajky a komenty)
 • abys uspěl, musíš se odlišit (wow... a tohle říkáš zrovna ty?)
 • 5 knih, co si musíš přečíst (sice jsem je nikdy nečetl, ale ostatní to často sdílí...)
 • jediná cesta jak uspět? jdi za svým cílem! (šmarja, já chtěl jinam)
 • fotka monitoru s notebookem (protože je to minimalismus přece)
 • graf prodejů na mém Gumroadu (kup si šablony a budeš na tom stejně)
 • podnikání není snadné, souhlasíte? (počkej, ale dyť jsou šablony easy byznys ne?)
 • co budete dnes dělat? (tohle už je trochu zoufalost...)
 • čím víc toho uděláš, tím jsi zkušenější (ehm... omlouvám se předchozí odrážce)
 • vydělávám $$$/měsíc a mám 0 zaměstnanců (pochopitelně, jinak bys měl jen $)
 • dlouhé vlákno na Twitteru na cokoliv z výše zmíněného (protože více adidas)

Jak je zřejmé, mohl bych pokračovat ještě dlouho. Ne, neříkám, že nemůže nikdo takový obsah občas použít. Ale pokud takový obsah potkáváte neustále, je to nejspíš typický sériový tvůrce šablon a obsahového balastu.

Pokřivený trh Notion šablon

Pojďme od balastu k Notion šablonám, což je primární důvod, proč se rychlokvašky vydávají k Notionu. Viděli totiž pěkné grafy, jak někdo něco prodával a vydělal na tom $$$, takže to pochopitelně chtějí taky. Není to o tom, že by někomu chtěli pomoct (kromě sebe) - primární jsou peníze.

Výsledkem je nejen zmíněný neužitečný obsah, ale i pokřivení celého trhu se šablonami. Pokud totiž dělají stovky/tisíce lidí stejnou šablonu a jejich počet neustále roste, ubývá logicky počet těch, kteří něco prodají.

Jakmile přijde někdo s něčím novým a originálním, vzápětí je okopírován ostatními. Mohlo by se říct, že je to prostě volný trh (což je pravda), ale je-li někdo dobrý a nechce spamovat balast, snadno zapadne a třeba ho to i přestane bavit, čímž my ostatní přijdeme o zajímavý obsah nebo užitečné nápady v rámci šablon.

Pokud odstavec výše přejdu, pak rozhodně nedokážu přejít jiný problém, a sice že si spousta rychlokvašek stáhne nějakou šablonu zdarma nebo koupí nějakou placenou, vyhodí dole podpis autora, upraví barvičky a začne ji prodávat jako vlastní práci. Tohle není inspirace, nýbrž krádež. A vzhledem k tomu, jak počet takových lidí roste, opět to má negativní vliv na originální tvůrce.

Ze spousty zahraničních komunit se stal mimochodem díky šablonám jen další komunikační kanál, kam chodí rychlokvašky spamovat svůj prodejní obsah (v naší CZ & SK komunitě prodejní obsah nenajdete, dokonce ani já si jej tam netroufnu dát - max. třeba odkaz na video, kde popisuju, co umí placená šablona).

Nepoužitelné šablony

Co pak hází obecně špatné světlo na šablony a Notion jako takový jsou i tvůrci, kteří sice nekopírují, ale tvoří a následně prodávají nepoužitelné výtvory, které jen dobře vypadají. Notion je totiž fajn lego, kde člověk může něco hezkého udělat, ale koukat jen na vzhled znamená nebrat vůbec v potaz reálnou uživatelskou použitelnost.

Kdybyste se zeptali mě, proč jsem něco nějak v mých šablonách udělal, dokážu vám to zdůvodnit (třeba proč preferuju víc obsahu na jedné stránce než více stránek nebo proč mám radši horizontální navigaci než vertikální). Pokud však někdo Notionem nepolíbený začne Notion používat s nějakým výtvorem jen kvůli jeho vzhledu, snadno si řekne, že je to vlastně k ničemu a Notion opustí.

Šablony nejsou řešením všeho

Šablony nejsou špatné a zlo, ale pokud používáte Notion a máte nějaký problém nebo potřebu, šablona vám nedokáže vytrhnout trn z paty pokaždé. Mj. proto se jmenuje šablona - je to něco, co si vezmete a obvykle doladíte nebo předěláte podle reálné potřeby. Někteří influenceři a rychlokvašky však prezentují šablony jako řešení všech vašich problémů a nejen já se občas ptám, kdo si je vlastně kupuje - sérioví kupci šablon? Používají pak Notion podle toho, co jim připravili jiní?

Zmíněné je mimochodem důvod, proč je velmi těžké dělat obecné šablony, resp. to obvykle ani nedává smysl. Málokdo začne používat šablonu přesně tak, jak je připravená. Pokud člověk něco potřebuje, musí si uzpůsobit šablonu přesně na svůj use-case. Šablona je částečné řešení a inspirace, takže pokud si nějakou koupíte, neznamená to, že ji musíte používat tak, jak vám nadiktoval její tvůrce.

Výjimky upřednosťující kvalitu

Pokud chce člověk dnes někoho věnujícího se Notionu sledovat, musí velmi dlouho hledat, než najde někoho s vlastním, rozumným a užitečným obsahem (kdybyste pár tipů chtěli, řekněte mi). Těší mě, že podobný názor na šablonově-balastové rychlokvašky nemám jen já, ale i známější zahraniční Notion influenceři (mj. třeba Thomas Frank, Ben Smith nebo Josh Redd).

Lidí, co prosazují trvalé hodnoty a dlouhodobě dobrou práci před spamováním socialu, je dost, ale protože nedělají balast, nejsou nejspíš tolik vidět. Rozhodně mezi ně patří mj. většina Notion Certified Consultantů, mezi kterými najdete i mě - a to už z principu, protože jakožto konzultanti hlavně radíme a nastavujeme.

Nejen na onom socialu je dobře vidět, kdo to dělá, protože jej tvorba kolem Notionu baví, a kdo proto, aby hlavně prodal a rychle vydělal. Pokud uvidíte, že někdo něco vysvětluje, je to dobrá indicie. A pokud kromě postů točí třeba i videa nebo píše články (takových je nás velmi málo), šance na dobrý obsah bez balastu je o to větší.

Můj přístup

Tenhle článek nemá být hejtem na šablony, taky je dělám (kuk sem) - pár placených, většina zdarma. Jsou pro mě ale minoritní záležitostí - jednak nechci tvořit hromadu balastu, druhak jsem částečně znechucený pokřiveným trhem, za třetí je beru jen jako doplněk, který nedokáže vyřešit vše. Jsou pro mě spíš reklamou k hlavním Notion službám, které dělám - konzultacím, školením, implementacím, auditům či automatizacím.

Zmíněné jsem říkal mj. Jirkovi Rosteckému v nedávném rozhovoru pro podcast Mladý podnikatel - přínos byť jediné hodiny individuální konzultace je pro mé klienty násobně vyšší než hromada šablon, kde neovlivním, jak je klient bude používat. Možná znáte takový ten příběh o rybáři, kterému můžete dát rybu a na chvíli ho nasytit, nebo jej naučit ryby chytat a nasytit ho na celý život.

Baví mě spíš lidem radit a rozvíjet je (a ve finále být prvním, na koho si vzpomenou, když někdo řekne Notion) než mít krátkodobý zisk z nějaké šablony, kterou si koupí. Nemám nejvyšší Notion certifikaci proto, abych prodal více šablon, ale protože potvrzuje, že mám reálné zkušenosti s reálnými problémy mých klientů a dokážu jim vhodně a individuálně pomoct. Radši udělám dobrý content zdarma s důvěrou, že díky tomu získám byznys, než abych udělal něco placeného a pak musel prodej neustále na sílu podporovat.

Tipy, než sklouznete, kam nechcete

Láká vás vydělávat peníze Notion šablonami? Pak doufám, že jste četli pozorně vše, co jsem v tomhle článku psal přímo i mezi řádky. Na závěr pár obecných rad nejen kolem Notionu, ale i do života:

 • pokud bude vaším cílem neustálý růst, nebudete nikdy spokojení
 • počet sledujících neříká o kvalitě vaší práce (a šablon) vůbec nic
 • že se něco někomu nějak povedlo neznamená, že musíte dělat totéž
 • uspět se dá mnoha způsoby, ale kopírování hrstky lidí to obvykle není
 • 2 vlastní účty, které se vzájemně poplácávají? mezi egem a kvalitou je rozdíl
 • stydíte se za svůj obsah? nedělejte ho; nestydíte se? pak nepoužívejte nickname a avatar
 • chcete-li mít radost z práce a přitom se uživit, jsou i jiné cesty než šablony
 • používáním aplikací, které vám někdo doporučí, opravdu nezbohatnete
 • sdílení grafu prodejů na Gumroadu z vás taky odborníka na Notion neudělá
 • že je šablona hezká neznamená, že je taky použitelná nebo potřebná
 • klidně se inspirujte u jiných, ale proboha - nekraďte

Je jednoduché kopírovat cestu ostatních, dělat stejné šablony, plnit online zbytečným balastem a přitom zapadnout mezi šeď Notion tvůrců. Mně dává větší smysl náročnější cesta být českou Notion jedničkou, reálně pomáhat a šířit nejen díky CZ & SK komunitě Notion stále dál.

Chcete se naučit s Notionem, protože šablony nejsou vhodné řešení? Vyberte si z mých Notion služeb a dejte mi vědět, rád pomůžu.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂