Jak jsem začal točit na Youtube o Notionu

Blog / Dála Musil – 21. července 2023

Kdybyste mi rok zpátky řekli, že budu točit videa na Youtube, myslel bych si, že jste se zbláznili. No, nikdy neříkej nikdy. Točím už půl roku a víte, co je na tom všem nejzajímavější? Že mě to dokonce začalo bavit.

Krušné začátky

Videa jsem začal točit na Youtube letos v lednu, tj. cca půlrok zpátky. Vyhecovalo mě k tomu pár lidí z naší Notion komunity a já si řekl, že je to něco, co jsem zatím nikdy nedělal. Vždycky jsem z toho měl částečně respekt a částečně strach, ale chtěl jsem to zkusit.

Na začátku mi to fakt nešlo. Nejdřív jsem si při točení připadal trapně (nevím, jestli to tak mají na začátku všichni) a velmi často jsem musel už natočené přetáčet, ať už kvůli přeřekům nebo kvůli tomu, že se Notion rozhodl zrovna naschvál nefungovat tak, jak by měl. Taky jsem si myslel, že dám všechno z fleku bez přípravy - scénář jsem neměl a co ukážu dalšího jsem vymyslel vždycky tak 2 sekundy dopředu. Mockrát jsem si říkal, proč to vůbec dělám a jestli mi to za tu námahu stojí. Jak vypadalo první video?

Průlom díky videokurzům

Na jaře jsem si řekl "je to lepší, zkusím videokurz", a tak jsem dělal rovnou 2 najednou (protože proč ne, že jo) - Úvod do Notionu a Databáze v Notionu. A byť jsem měl problémy se zvukem a musel to nechat opravit draze specialistu, bavilo mě, když jsem nakonec měl finální výsledek. Zvukové problémy mě dovedly k dilematu, jestli s tvorbou videí pokračovat nebo ne. Řekl jsem si, že když už jsem začal, byla by škoda takhle brzo skončit, a tak jsem pořídil nový mikrofon (HyperX QuadCast, který mimochodem vzhledově krásně zapadá do mého domácího tmavě-červeného setupu).

Mikrofon HyperX QuadCast

Nová "hračka" (mimochodem rozdíl oproti mikrofonu v Apple sluchátkách, který jsem používal předtím, je extrémní) mě motivovala k tomu, aby natočil něco dalšího, takže jsem o 2 měsíce později udělal 3. videokurz Formula v Notionu (info ke kurzům tady) a k tomu pár dalších videí zejména o čerstvých novinkách, které dorazily do Notionu (nová tlačítka, Notion AI, verifikace s funkcí Wiki či vylepšené závislosti v databázích). Když pominu ukázky z videokurzů, mám aktuálně na Youtube už 11 videí.

Důležité zjištění

Já vím, 11 videí a 3 videokurzy není moc, ale nejsem Youtuber (a ani to neplánuju) - dělám to ve svém volném čase nebo místo kšeftů. Nemám stovky shlédnutí (i když jedno video už atakuje 200) a počet odběratelů se blíží k 50, ale nevadí mi to. Zjistil jsem, že se totiž můžu velmi snadno zlepšovat i v tom, čeho jsem se dříve bál, a co je ještě důležitější - že mě to může i začít bavit.

Ne, na začátku jsem fakt nečekal, že se do takové fáze dostanu. Ale čím víc toho dělám a opakuju stejné chyby, tím víc začínám chápat, jak na to (nebo v to aspoň věřím). A i když se pořád občas přeřeknu (byť už dokážu dát celé video třeba na 2. až 3. pokus), něco nefunguje nebo musím třeba velmi často řešit problém s blikajícím kurzorem (např. v databázových formulas), pokračuju dál.

Nemít teď tolik práce, sázím na Youtube jedno video za druhým. Fakt se těším, až za pár týdnů dorazí dvě velké Notion novinky a k nim přihodím taky video o tom, jak přemýšlím a tvořím, když něco v Notionu reálně tvořím.

Jestli jste dočetli až sem, pak díky, poselství bylo napsané mezi řádky, tady už žádné další nečekejte. Jestli váš Notion baví, nezapomeňte mi dát odběr :-)

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂