10 let mého blogu
Blog / Dála Musil – 1. června 2023
Začátkem června 2013 jsem spustil web na doméně dalamusil.com včetně prvního článku tohoto blogu. Mým cílem bylo napsat každý měsíc alespoň jeden nový užitečný článek a byť mě to samotného překvapuje, je to už 10 let a stále onu pravidelnost poctivě držím. Jaká je tahle cesta?
Že jsem byl vždy spíš vytrvalejší než rychlejší vím už od dob, kdy jsme při tělocviku na základce běhali. 60m sprint jsem dal pod 10 sekund asi jen jednou, takže jsem patřil k těm horším, na druhou stranu 1 km za 4:30 znamenalo patřit ke špičce. I dnes věřím vytrvalosti, protože právě díky ní se mi daří dotahovat i některé složité úkoly a projekty. A jubileum 10 let pravidelného blogování bez vynechání? Moc takových blogerů (natož s tématy kolem podnikání a osobního rozvoje) v ČR asi nebude, takže jsem na sebe hrdý.
Dnešní článek má pořadové číslo 137 a nebylo lehké se k němu dostat. Na jaře 2019 jsem psal článek o tom, co mě naučilo 6 let pravidelného blogování. A když se na ty body dívám dnes po dalších letech, tak se de facto nic nemění:
- když něco chcete a máte dostatečnou disciplínu, dokážete to
- není potřeba si dávat velké cíle, stačí udělat vždy jen ten jeden další krok
- témata si vás najdou, pokud jste pozorní ve své práci a životě
- je efektivnější psát pro sebe a lidi než pro vyhledávače
- že vám něco přijde jednoduché neznamená, že to tak vidí všichni
- vydat perfektní článek není nutnost, vždy jej můžete doplnit zpětně
Mimochodem - psaní by vás mělo bavit. Pokud nebaví, tak nepište jen kvůli tomu, že si myslíte, že musíte. Fakt nemusíte.
O výdrži, tématech a plánu
Za speciální považuju bod o výdrži - od předchozího článku jsem si opět několikrát říkal, že už dál psát nebudu. Ale víte co? Zase jsem to překonal, zejména proto, že jsem si všiml možných dobrých témat. Poslední rok a půl se věnuju hlavně Notionu (o kterém mám už 11 článků včetně opravdu rozsáhlých jako je průvodce databázemi) a tohle ponoření se více do jednoho tématu mi automaticky hodilo do hlavy nápady na další hromadu článků, které postupně tvořím.
Když se dívám zpětně, tak od onoho předchozího článku o 6 letech blogování jsem ani jeden článek nemusel vymýšlet - dané téma se mi v osobním nebo pracovním životě objevilo, nebo mi do hlavy nějak skočila daná myšlenka, a já ji pak akorát zrealizoval. Je velmi důležité si vše, co vás napadne, někam psát. Protože i kdyby vás pak nic nenapadlo, vždy máte šuplík, do kterého můžete mrknout. Já to dělám tak, že jakmile mě nějaký obsah napadne, zamyslím se, zda je to na článek. A pokud ano, rovnou si dané zakládám jako úkol do kalendáře.
Letos jsem si dělal poprvé obsahový plán kvůli sociálním sítím a články patří k tomu nejdůležitějšímu. Vtipné je, že jak se objevují nové náměty, můj původní plán článků je už posunutý cca do poloviny příštího roku. Pokud mi něco přijde jako akutnější téma, posouvám ostatní. Nemá smysl blog, sebe ani čtenáře drtit tím, že bych měl pravidelně každý měsíc více článků.
Posun blogu
Když něco tvoříte dlouho, postupně se mění i některé části vaší tvorby. Já jsem třeba až docela pozdě začal používat ve článcích konkrétní obrázky, což je na druhou stranu dané i posunem témat, protože k "přemýšlecím" článkům nemá smysl obrázky dávat (ne, pokud blogujete, fakt nemusíte mít ilustrační obrázek u všeho).
Pokud mě někdo čtete pravidelně, pak jste si možná na stránce blogu všimli, že jsou některé články tučně - to jsou ty, které považuju z různých důvodů za ty nejzajímavější. Stejně tak přidávám poznámku pokud má článek větší aktualizaci a vzhledem k počtu článků jsem loni přidal i filtr na téma pro snadnější výběr (mimochodem pro amatérské kodéry - ten filtr je pouhé a čisté CSS).
Co se onoho filtru týče, je zajímavé sledovat, jak se témata postupně měnila v průběhu let, kdy jsem psal. Vliv na to nemělo téměř nic jiného než práce, kterou jsem v dané době nejvíc řešil. Zatímco většina novějších článků se týká aplikací, na začátku to byl hodně marketing a uprostřed hlavně efektivita.
A co mě osobně hodně těší a překvapuje? Že se už spousta mých článků dostala do různých diplomových / bakalářských prací. Na člověka, který bakalářku na první pokus neudělal, docela dobrý ne? :-)
Nejlepší článek?
Co si přečíst aneb který článek byl pro čtenáře historicky nejzajímavější? Jednoznačně to je tenhle - Hledání ideální práce: jak dělat, co vás baví - jak je vidět, téma "co v životě dělat" trápí tisíce lidí (stejně, jako onehdy mě, když jsem článek psal). Paradoxní je, že zrovna tohle je jeden ze článků, který jsem psal dost nesystematicky a po dopsání se mi nelíbil, protože na sebe odstavce tolik nenavazují, o což se jinak snažím.
Ostatní články už mezi sebou velké číselné rozdíly nemají, takže pokud máte chuť si něco nejen pracovního přečíst, vyberte si zkrátka na blogu podle tématu, které vás zajímá. Budou to aplikace, efektivita, finance, podnikání nebo třeba něco ze života? :-)
Jsme na konci. Zopakuju si tenhle článek i za dalších 10 let? Těžko říct. Na začátku téhle blogové cesty mi bylo 26 a od té doby se toho změnilo tolik, že bych se hodně divil, kdybych to udržel do 46 let. Ale kdo ví, možná je moje vytrvalost větší, než si myslím... A jak jsem už psal výše, dívejte se jen na další krok - takže ahoj zase za měsíc! :-)
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 12 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌