Digitalizace pro začátečníky

Blog / Dála Musil – 2. února 2022

Když jsem psal na podzim článek o zjednodušování digitálního života, vůbec jsem si neuvědomil, že jsou mezi námi lidé, kteří žijí digitálně v 90. letech. Umí někomu zavolat nebo poslat SMS a ovládají počítačové základy (typu napsat něco ve Wordu, otevřít prohlížeč nebo poslat e-mail). Pokud mezi ně patříte, mrkněte, jak se můžete v digitalizaci posunout aspoň o kousek dál.

Diktování místo psaní

Na klávesnici píšu velmi rychle, ale psát všemi deseti prsty neumím. A dnes už to mnohdy nemusíte umět ani vy. Díky současným technologiím můžete v mobilu a často i v různých počítačových programech využít funkci diktování (typicky ji najdete pod ikonou mikrofonu). Vy jen mluvíte a počítač/mobil napíše celý text za vás. Občas budete muset něco přepsat, protože ne vždy vám zařízení bude zcela rozumět (s češtinou to máme složitější než s angličtinou), ale nebudete muset psát a budete mít hotovo rychleji.

E-mail se nehodí na vše

S e-mailem se setkal už asi každý. Pokud se jej naučíte dobře ovládat, dá se čistě s ním i dnes vyřešit téměř všechno, aniž byste potřebovali na komunikaci něco dalšího. Na druhou stranu e-mail není nástroj vhodný pro posílání krátkých zpráv (= chatování) nebo řešení úkolů, kdy si něco přeposíláte sem a tam. Na chatování se hodí spíše různé messengery (WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage, Slack...), na úkoly pak nástroje pro řízení úkolů (Freelo, Asana, Notion...), kde budete mít jak vy tak i druhá strana násobně větší přehled.

Fax? Co to je?

Mladší generace nezná kazety do magneťáku ani videokazety, natož věc, které se říká Fax. Zjednodušeně jde o to, že odesilatel naskenuje papír a příjemce si jej u sebe vytiskne. Pro mě překvapivě se i dnes fax pořád ještě v některých firmách používá. V minulosti to smysl dávalo (možná ještě dává někde v rozvojových zemích bez internetu, jestli takové jsou) a bylo to chytré řešení, ale v dnešní době? Máme počítače, telefony a e-maily, které tuhle činnost zvládnou daleko lépe než fax, takže se je nebojte použít.

Hey Siri

Když si poprvé začnete povídat se svým telefonem, můžete si připadat velmi divně. Tím spíš, pokud vás přitom vidí někdo další. Časem ale zjistíte, že je to vlastně fajn nemuset někam chodit, když potřebujete udělat něco jednoduchého. Proč technologii nevyužít, když byla právě kvůli tomu vytvořená? Dnes si tak úplně běžně na dálku zapnu přes příkaz Hey Siri na iPhonu třeba hudbu a konkrétní písničky anebo nadiktuju připomínku a čas, kdy mi má vyskočit upozornění, ať na něco nezapomenu. Zkuste to taky.

Osobní schůzky nejsou nutné

Koronavirus odboural u některých lidí potřebu řešit všechno osobně, přesto je pořád dost těch, kteří chtějí na všechno osobní schůzku. Co takhle to zkusit aspoň občas jinak? Já jsem cca polovinu svých klientů nikdy osobně nepotkal a většinu z nich jsem dokonce neviděl ani přes internet. Proč trávit hodiny cestou sem a tam? Když pominu e-maily a telefony, máme dnes taky možnost videohovorů (Google Meet, Zoom, Microsoft Teams...) nebo nahrávek obrazovky (Loom, Vimeo...), pokud vám nestačí jenom hlas nebo text.

Práce na dálku

Jste zvyklí chodit pracovat někam do kanceláře, ale napadlo vás někdy vyzkoušet onen "houmofis", o kterém všichni kolem mluví nebo jej používají? Nebojte se toho. Pracovat vzdáleně je dnes v mnoha oborech tak běžné, jako je v jiných oborech běžné sedět od 9 do 5 v kanceláři. Díky práci na dálku se naučíte spoustu nových digitálních dovedností, které vám můžou pomoct i ve vaší další pracovní kariéře. Tipy jak s prací na dálku a home office začít najdete třeba v mém dřívějším článku, neváhejte se začíst.

Prohlížeč není totéž co Seznam

Seznam.cz býval dlouhá léta domovskou stránkou prohlížečů většiny českých počítačů a mnoho lidí jej i dnes považuje za synonymum pro internet. Bohužel kvůli tomu vznikl špatný návyk, kdy lidé zadávají do vyhledávání na Seznamu celou adresu webu, místo aby ji zadali do adresní řádky prohlížeče. Takže - Internet Explorer, Edge, Chrome, Firefox, Opera nebo Safari jsou prohlížeče a pokud něco hledáte, nemusíte chodit na Seznam. Jednoduše otevřete prohlížeč a napište cokoliv hledáte (nemusí to ani být www adresa) do volného řádku nahoře.

Sdílet dokumenty jde snadněji

V dřívější době se běžně dokumenty (třeba ve Wordu či Excelu) posílaly e-mailem. Jedna strana něco vytvořila a poslala, druhá upravila a poslala... Děláte to tak i dnes? K dispozici máme totiž daleko efektivnější způsoby - tím hlavním je sdílení souborů online. Kromě zmíněných nástrojů od Microsoftu v jejich online podobě jsou oblíbené třeba nástroje od Googlu (Docs a Sheets), kde oběma stranám postačí mít odkaz na daný dokument. Nemusíte si nic posílat, komentovat můžete přímo v dokumentu a dokonce můžete pracovat současně.

Telefonování a SMS

Telefon je i dnes nejrychlejším způsobem, jak s někým komunikovat vzdáleně. Nehodí se ale na složitou pracovní komunikaci nebo řešení úkolů (podobně jako jsem psal u e-mailu). SMSky jsou sice rychlé, ale pracovně taky nevhodné, pokud nejde o něco jednoduchého. Jestliže tedy s někým potřebujete řešit práci a nejde to osobně, zkuste na to některou z digitálních cest - ať už to jsou videohovory, když potřebujete, aby některá ze stran něco ukazovala či prezentovala, anebo nástroj pro řízení úkolů, když chcete mít přehled.

Tisknout nemusíte všechno

Kdysi v minulosti se lidstvo rozhodlo, že jsou tiskárny perfektní vynález a že je hrozně dobrý nápad všechno tisknout. A to i tehdy, když to nedává smysl nebo to není povinné. V dnešním byznysu je tisk často přežitek. Co takhle na poradě místo papírů pro každého přítomného zkusit prezentovat z počítače? Když někomu chcete předat nějaké dokumenty, dnes to jde i online - pokud ne sdíleným souborem, pak aspoň e-mailem. A ani faktury se nemusí každému tisknout, poslat je stačí elektronicky. Bonus navíc - pomůžete tak šetřit naší planetu.

Ukládání dat do cloudu

Většina z nás má spoustu věcí uložených ve svých počítačích. Zároveň však spousta z nás už taky využívá online řešení, kterému se říká cloud. Soubory nemusíte mít jen u sebe nebo na datových nosičích (externí disk, fleška, DVD/CD, nedejbože disketa), ale můžete je nahrát do online úložiště. Soubory jsou vaše, jen nejsou uložené ve vašem počítači. Výhoda je mj. ta, že se k nim pak můžete dostat z vícero počítačů či mobilů. A pokud se ukládání mimo zařízení náhodou bojíte, pak věřte, že obsah vašeho telefonu je dnes dost možná taky celý v cloudu.

Web = data + hosting + doména

Na závěr si vysvětlíme, co je to vlastně ten web. Představte si ho zjednodušeně jako složku s dokumenty (dokumenty jsou tvořené přes určitý programovací kód), kterou vytvoříte a nahrajete na FTP na webhostingu. FTP je pro vás složka na cloudu a webhosting je služba, která tohle úložiště poskytuje. Aby se na web někdo mohl dostat, potřebujete pak ještě doménu, tj. www adresu (která mimochodem na začátku nemusí mít vždy www). Ve zkratce: Abyste mohli mít funkční web, potřebujete tedy vždy zároveň data + hosting + doménu.

Jsme na konci a já doufám, že z dnešního článku aspoň něco vyzkoušíte. A jestli se posunete nebo už jste s digitálními dovednostmi o něco dál, mrkněte na článek jak si zjednodušit digitální pracovní život.

Ovládáte jen základy, ale chtěli byste se digitalizovat více? Dejte mi vědět.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂