O problémech je potřeba mluvit

Blog / Dála Musil – 3. srpna 2019

Strach je něco, co má občas každý (i když ne každý to obvykle přizná). Mnohdy je ale iracionální a tím spíše, pokud jde o něco pracovního a tedy ne životně důležitého. Patříte-li mezi ty, co něco štve, ale zatím se o tom bojíte mluvit, pak je dnešní článek přesně pro vás.

Proč problémy řešit?

Nejdůležitějším důvodem je to, že když problém řešit nebudete, tak se sám téměř nikdy nevyřeší. A vás to bude dlouhodobě trápit (velice slušně řečeno). Stává se velmi často, že ten, s kým byste ony potíže měly řešit, ani neví, že existují - prostě proto, že se všichni báli a nikdo mu o tom nic neřekl. Čest výjimkám, kde se najde "hrdina", byť o hrdinství vlastně vůbec nejde.

Když to řešit budete...

...stane se pravděpodobně to, že ten problém vyřešíte. Vážně. Dobrý, co? Věřím, že většina lidí, za kterými kvůli něčemu půjdete, má dostatek rozumu. Navíc nepředpokládám, že byste měli potřebu si něco vymýšlet. A když řešíte něco, co je pravda a pomůže to ke zlepšení věci, pak by byl hlupák ten, kdo by to s vámi řešit nechtěl.

Je důvod se bát?

Na rovinu si řekněme, že řešení některých problémů může být psychicky náročné. Nicméně vezměte to odzadu - pokud byste chtěli s někým nějaký problém řešit a on by na vás třeba vyjel, otázka zní - jste vlastně na správném místě? Opravdu tady chcete pracovat? Pokud ne, pak je strach úplně zbytečný a čím dřív to ukončíte, tím lépe.

Co když se bojíte příliš

Dojdete-li k tomu, že práce za to stojí, ale stejně se bojíte problém řešit, zkuste najít pomoc. Může si o problémech s "těmi nahoře" promluvit někdo jiný, váš kolega či nadřízený, který se bojí méně nebo ví, že onen strach není racionální? Anebo se nebojte vystoupit najednou s týmem dalších lidí - společná síla bude vždy daleko větší.

Pozor na falešnou podporu

Dávejte si pozor na jednu věc - s blížícím se "střetem" se strach zvyšuje a platí to i tehdy, když je vás víc. Je důležité, aby v takovém případě nemluvil jen jeden, ale svůj názor řekl ideálně každý. Budete-li jediný, pak si budete připadat jak vůl vůči těm, s kterými problém řešíte, a jako zrazený od těch, kteří vás měli podpořit.

Nebojte se přitvrdit

Když u nějakého problému víte, že to půjde těžce, musíte na to jít tvrdě. Kdysi jsme v jedné firmě dostávali pravidelně výplaty pozdě, třeba o měsíc, a to je situace, kdy se musíte semknout a jít all-in. Tehdy jsme šli za šéfem s tím, že to buď vyřeší, nebo všichni okamžitě končíme. Nebýt toho, kdo ví, jestli by se to vůbec vyřešilo.

Nebrblejte si pro sebe

Jestli něco fakt nesnáším, tak jsou to lidi, co si neustále na něco stěžují, ale neudělají nic proto, aby se to změnilo. A pokud pracujete v týmu lidí, pak věřte, že vaše brblání štve i všechny okolo. I pro vás bude příjemnější jít problém řešit, než to schytávat od těch "svých". Kecama prostě fakt nic nevyřešíte.

Problémy jsou i osobní

Osobních problémů mají mnozí více než pracovních, takže jen jeden příklad za všechny, který byste měli určitě řešit - vaše zdraví. Pokud vám něco dlouhodobě je, tak to nicneděláním vážně nevyřešíte. Nebuďte hloupí a dojděte si k doktorovi (i když se ho třeba bojíte, podobně jako mám já extrémní strach ze zubařů), dokud je čas.

Když jste ten problém vy

I závěrečný bod jsem zažil a není to příjemná situace. Pokud však zjistíte, že někomu vadí něco, co děláte, tak je ono řešení zároveň velmi snadné - buďte upřímní (i když je to těžké) a prostě si to vyříkejte. Neexistuje žádné lepší řešení, které navíc dokonale pročistí atmosféru, jde-li o týmovou práci (pohoda v práci je důležitá).

Závěr bude dnes krátký - jestli vás něco sere, tak přestaňte mlčet a mluvte. Jděte to vyřešit ihned, jak budete mít příležitost. Howgh :-)

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂