Příběh jedné malé nepovedené zakázky
Blog / Dála Musil – 5. června 2020
Nikdo není neomylný, takže se v podnikání občas stane, že se vám něco nepovede. Třeba že vezmete nějaký malý kšeft, který vypadá snadno, a když ho dokončíte, klient s ním není spokojený. A vy si pak až zpětně uvědomíte, kde jsou příčiny podobných nedorozumění a že jste vše měli řešit jinak nebo zakázku vůbec nebrat.
O co šlo?
Potenciální klient se na mě obrátil s tím, že potřebuje vylepšit své propagační materiály a marketingovou strategii, přičemž na jeden z materiálů hodně spěchá. V rámci online hovoru jsme si upřesnili, o co má jít - úpravu jedné stránky na webu a přípravu dvou souvisejících offline tiskovin. Nevypadalo to složitě, práce na pár hodin, takže jsem v rámci volnějšího kalendáře souhlasil.
Než jsme se společně s grafičkou do práce pustili, poslal jsem e-mailem klientovi souhrn možné spolupráce (abychom odstranili všechny nejasnosti a komplikace typu "já si myslel"):
- co vše budeme připravovat
- jaké nám chybí podklady
- do kdy to stihneme
- kolik to bude stát (odhad jsem klientovi říkal už při hangoutu)
Změny a kompromisy
V návazné e-mailové komunikaci pak došlo k několika změnám a kompromisům:
- klient chtěl zakázku rozdělit a řešit vše samostatně, aby ušetřil (s tím, že to nemá strategicky zcela promyšlené)
- taktéž chtěl vynechat úpravu stránky na webu (i přes vysvětlení, že je vhodné pro ideální výsledek řešit online i offline obsah společně, protože my i tak budeme muset kalkulovat s obsahem webu)
- já jsem mu na druhou stranu chtěl vyjít vstříc (brzký termín + možná budoucí spolupráce), takže jsem souhlasil a rozdělil i ceny pro tiskoviny
- výsledkem byla dohoda, že pro teď uděláme za pár stovek jeden jednoduchý materiál pro marketingově snadnější cílovku
- změny tak negativně ovlivnily časovou dotaci i komplexnost celého řešení
Jak to dopadlo
Materiál jsme připravili (s malým časovým rozpočtem odpovídajícím ceně) a několik dní před termínem poslali klientovi. Ten bohužel pro nás reagoval tak, že se mu výstup nelíbí, protože není graficky originální a je podobný jeho dřívějšímu + že tam chybí jedna informace. Z našeho pohledu šlo o redesign jeho dřívějšího materiálu, kdy vznikla obsahově jednodušší a účinnější verze, která člověka lépe navádí k objednávce. Ona chybějící informace je uvedená na webu a sem jsme ji nedali proto, že nám tam nepřišlo vhodné.
Sice jsme tedy připravili v rámci daných možností to, co nám přišlo ideální pro co nejlepší výsledek, ale klient s tím nebyl spokojený, protože měl jinou představu. Kdybychom si společně dostatečně vyjasnili na začátku, jak přesně má vše vypadat, a zároveň nedělali tolik kompromisů (byť by šlo o dražší práci), dopadlo by vše lépe (doporučuji novější článek Jak účinně komunikovat). Celá situace mě samozřejmě mrzela. Ve výsledku jsem tak klientovi vysvětlil, proč jsme co jak řešili, a samozřejmě se omluvil s tím, že si může naši práci nechat zdarma.
Jaká z toho plynou ponaučení?
Byť jsem ztratil dost hodin možná zbytečnou prací, alespoň jsem si osvěžil některá ponaučení:
- nebrat malé jednorázové zakázky, když tušíte, že se vám nezaplatí režie (nebo ji účtovat)
- na začátku každé spolupráce mít dostatek času na přípravu (samozřejmě s účtováním)
- nezačínat pracovat dřív, než máte k dispozici všechny podklady pro dodání co nejlepšího výsledku
- detailně si vyjasnit si, jaké jsou představy klientů a co bude/nebude výstupem a cílem spolupráce
- nechat si ideálně písemně potvrdit, že vám klienti plně důvěřují, abyste udělali to, co ze své odborné pozice považujete za správné/nejlepší (byť se to může rozcházet s jejich názorem)
- vysvětlovat klientům trojimperativ Čas - Cena - Rozsah/Kvalita (alias Rychle-Levně-Kvalitně)
- být velmi opatrný při kompromisech z obou stran a vysvětlovat, co mohou kompromisy způsobit
- nepouštět se do spoluprací, kde je nejdůležitějším měřítkem právě nízká cena
- počítat s tím, že i když vyřešíte vše dle domluvy, může se stát, že klienti nebudou spokojení
- smířit se s tím, že nikdo není dokonalý a občas se každý splete, i když se snaží sebevíc
Kdybych to měl na závěr shrnout a zjednodušit, tak před spoluprací a na jejím začátku vždy raději 2x měřte (nebo i víckrát) a 1x řežte (i řešte), ať máte nepovedených zakázek co nejméně.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌