Co je design?

Blog / Dála Musil – 9. února 2018

Slovo design je pro většinu lidí synonymem ke slovu vzhled s dvěma typickými póly - je to krásné = dobrý design, není to krásné = špatný design. Dnes vám proto vysvětlím, co to ten design doopravdy je, jak s ním pracuji já, a proč se vizuální stránky týká jen z menší části.

Design je...

...slovo, které dnes už nelze vysvětlit jednoznačně. Jak jej chápu já a jak je obecně chápaný mezi "lidmi, kteří vědí"? V první řadě je cílem designu "funkčnost", "použitelnost" či "srozumitelnost".

Nedávno jsem četl facebookový příspěvek, v němž bylo: "...vidíte ten neodolatelný design? ...navíc je produkt dokonale funkční". Vlasy mi stály hrůzou. Pokud se design skutečně vydařil, pak musí být funkční. Když není funkční, není design neodolatelný. K čemu mi bude krásná věc, která se nedá používat? A právě tohle je design ve své primární podstatě. Design = funguje to, jak má + je jasné, jak to použít.

Design je funkce

Jednou z velmi dobrých knih, pokud byste se do tématu chtěli ponořit více, je Design pro každý den od Donalda Normana. Autor v ní vysvětluje na principech a věcech z každodenního života, že pokud se vám nedaří něco správně používat (víte, co znamenají všechna tlačítka na vaší mikrovlnce či pračce?), je problémem právě špatný design.

Obecnější obory, které z významu funkčnosti či použitelnosti vycházejí, jsou např. Produktový design a Interakční design, méně už třeba Grafický design, který se dnes velmi úzce prolíná hlavně s marketingem a brandingem a je jakýmsi podpůrným prostředkem. Paradoxně však pokud se třeba v online prostoru řekne design, většina lidí si pod tím přestaví právě grafiku, tzn. jak to vypadá.

Design je taky...

Druhé typické využití slova design je ve smyslu "návrh/navrhování" či "podoba/forma". Architekt vám nadesignuje interiér (který v případě dobrého designu nebude mít postel uprostřed kuchyně, byť by byla sebehezčí), webdesignér připraví návrh webu (z něhož by ideálně neměli mít uživatelé chuť spáchat harakiri čajovou lžičkou) a samotný návrh v podobě např. kresby na papíře či nakódované stránky se pak též někdy označuje jako design.

Design je proces

Design je v tomhle případě hlavně proces. Dobrý designér se snaží řešit správný problém správným způsobem. Když to co nejvíce zjednoduším, tak se designér podívá na problém (analýza) a snaží se ho více rozebrat a pochopit (interpretace) - to jest řešit správný problém. Následně přichází s nápady, testuje, vylepšuje, až dojde k řešení - to jest vyřešit problém správným způsobem.

Na příkladu třeba webu, což běžně řeším já, vypadá designování zjednodušeně takto - zjistím, k čemu má web být a kdo ho bude používat, a následně se ho snažím navrhnout tak, aby právě tenhle cíl pro dané uživatele co nejlépe plnil.

Hodnocení designu

Mnohdy můžete mít originální nápad, ale pokud produkt nepůjde rozumně používat, je originalita k ničemu. Takže zopakuji - nejpodstatnější ze všeho je, že to něco funguje tak, jak má - tedy řeší to správně problém, který to řešit má. Následně by se to mělo snadno používat a mělo by být zřejmě, jak to používat. Až následně lze hodnotit design podle kvality řešení, přizpůsobení cílové skupině, určité nadčasovosti, chytré nápaditosti, inovativnosti, určité přidané hodnotě a nakonec i v perexu zmiňované vizuální přitažlivosti.

Pro laika bude mít krásné auto bezva design, i když třeba nebude mít motor. Vy ale už budete vědět, že auto bez motoru logicky nemá bezva design, když se nemůže rozjet. Osobně proto nemám moc rád označení něčeho jako "designové", např. designová váza. Je totiž dost možné, že do ní nepůjde nic dát, i když bude vypadat skvěle (emoce je v designu fajn, ale ne ta negativní). Za druhé to může být zkrátka váza, kterou chtěl někdo udělat hezkou (nápaditost), což neznamená, že je hned tzv. designová.

O hodnocení designu píše hezky ve svém článku Michal Maňák, který jej shrnuje takhle:

  • dobré řešení, dobré provedení = dobrý design
  • dobré řešení, špatné provedení = nefunkční design
  • špatné řešení, dobré provedení = nevhodný design
  • špatné řešení, špatné provedení = špatný design

Design služeb

Pokud nejste na mém blogu náhodou, tak asi víte, že se zabývám mj. designem služeb. Jde o relativně nový obor, který osobně řadím pod marketing do části zabývající se zákazníky a procesy, které se jich týkají. Cílem designu služeb je zvyšovat kvalit služeb a tím spokojenost zákazníků (CX = customer experience), kteří tak v důsledku budou vaší firmě loajálnější a vy díky tomu více vyděláte.

Nebudu teď rozebírat jednotlivé prvky designu a zlepšování služeb (typu mystery shopping, persony, touchpointy, zákaznická cesta, canvas atd.), protože na tohle téma budu psát letos samostatný článek. Jen vám na příkladu vysvětlím, jak design služeb třeba já u klientů řeším, resp. jaké otázky se snažím zodpovědět. Tak např.:

  • kdo jsou typičtí zákazníci?
  • jak funguje proces nákupu online či v prodejně?
  • co se děje po odeslání objednávky v dané firmě?
  • na jakých komunikačních kanálech se zákazník a obchod potkávají?
  • jak vypadá odběrné místo v kamenné prodejně?
  • co ví firma o svých dosavadních zákaznících?
  • kdy člověk potřebuje právě tuhle službu?

Jakmile tohle a všechno další potřebné zjistím (mé checklisty mají desítky otázek), pustím se zjednodušeně do zlepšování dané služby, aby byly její výsledky co nejlepší.

UX design a webdesign

Dost možná jste v posledních letech zaznamenali výrazný nárůst používání slovního spojení user experience či zkráceně UX. Termín jsem už rozebíral kdysi ve článku o marketingových zkratkách, dnes bych ho rád vysvětlil více ve vztahu právě k designu.

Jako UX většina lidí chápe uživatelskou zkušenost, resp. spokojenost, UX designéři ji zlepšují díky vylepšování zejména použitelnosti a přístupnosti produktu. Nad UX je CX zmiňované v odstavci o designu služeb, pod UX pak patří mj. zkratka UI (user interface = uživatelské rozhraní), kde designéři navrhují mj. konkrétní prvky produktu - v případě webů, e-shopů, online služeb a aplikací jde tak typicky o rozmístění prvků a jejich podobu (boxy, tlačítka, ikony, menu apod.).

UX je hodně spojené s webdesignem, takže se někteří webdesignéři označují jako UX designéři (doporučuji mrknout na mého UX průvodce). Dnes už webdesignér není ten, kdo vám postaví celý web včetně grafiky a kódu, ale typicky připraví vše předtím - stejně tak to dělám já. Jde tady mj. o analýzu (vím co chci dělat a pro koho), informační architekturu (struktura webu, navigace, hierarchie atd.) či tvorbu wireframů (drátěný návrh stránek nebo uživatelského rozhraní).

A to je, dámy a pánové, pro dnešek vše. Věřím, že teď budete o něco chytřejší a slovo design už nebudete chápat jen povrchně vizuálně, ale hlavně vnitřně a funkčně. No a víte i něco o designu služeb a UX, což se vám může taky hodit :-)

Hledáte designéra služeb, webu či e-shopu? Rád vám pomohu, ozvěte se mi.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  Bluesky profil  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂