Co jsem zjistil za svých 10 pracovních let
Blog / Dála Musil – 8. června 2019
Před 10 lety jsem začal pracovat na svůj první hlavní pracovní poměr, letos dokončím taky 5 let čistě na volné noze. Když se ohlédnu zpět a vzpomenu si, jak jsem na pohovorech odpovídal na otázku "kde se vidíte za X let", nenapadlo mě, že budu po těch letech dělat to, co teď dělám. V práci se toho člověk naučí hodně i do života, a tak si dnes povíme 10 lekcí, která třeba pomohou v něčem i vám.
Škola vás na práci nepřipraví a ani ji nezajistí
"Když budeš mít maturitu/vysokou školu, budeš mít lepší práci."
Jo, tohle se dříve říkávalo. Jenže zatímco školské vzdělávání se dělá už desítky let stejně a mnohdy fakt blbě, pracovně se vše mění neustále. Mít titul z vysoké dnes až na výjimky nic neznamená, takže předpoklad stavění pracovního úspěchu na výsledcích ze školy je nesmysl. Druhak vzdělávací systém člověka nepřipraví na to, co jej čeká v práci (nebo aspoň u mě to tehdy bylo) - dobře si vzpomínám, jak jsem se za dva týdny praxe v novinách naučil víc ryze do pracovního života než za tři roky na žurnalistice. A když jsme u školy obecně, tak největší poptávka je dnes po řemeslnících všeho druhu, takže on ten učňák taky není tak špatná volba...
Doba se mění a vyplatí se jí přizpůsobit
Pracovní svět se dnes (nejen díky nových technologiím) mění skoro každý den, platí to samozřejmě i o mém oboru - marketingu. Pokud chcete být pracovně úspěšní, pak musíte sledovat co se děje a umět se tomu všemu přizpůsobit. Dnes je to úsměvné, ale před pár lety bylo normální, že se třeba weby začínaly dělat návrhem grafiky hlavní stránky (méně úsměvné je to, že to tak někdo dělá i dnes...) nebo že copywriting spočíval ve vypsání co nejvíc klíčových slov do jednoho odstavce textu. Ono přizpůsobení se má spoustu dobrých důvodů - jak z hlediska toho, že budete dělat lepší práci, tak díky třeba využití nových aplikací zefektivněním práce i čehokoliv dalšího.
Je dobré se naučit cokoliv nového
Řekli jste někdy v práci před nějakým úkolem něco ve stylu "tohle nemám ve smlouvě, to dělat nebudu"? Dlouhodobě pro to mám pochopení, ale krátkodobě před tím občas zkuste necouvnout. Pominu-li radost nadřízeného, když to zvládnete, tak naučit se cokoliv nového se vám v budoucnu bude hodit. Já jsem se takhle kvůli šetření nákladů kdysi třeba naučil dělat grafiku nebo PPCčka, což teď můžu v případě nouze využít i pro své klienty (vlastně i do marketingu jsem se dostal náhodou, původně jsem šel dělat novinařinu). Někdy může jít o věci prospěšné do osobního života - třeba když vás šéf pošle řešit věci kolem pozemků na katastr. Až pak někdy budete řešit vlastní bydlení, už nepůjdete úplně naslepo.
Není dobré dělat stále všechno
Když jsem začínal podnikat na vedlejšák, bavilo mě toho hodně, nevěděl jsem co si z toho vybrat a zároveň jsem chtěl zasáhnout co největší možnou cílovku, abych měl co nejvíc klientů. A tak jsem nabízel a dělal všechno možné až nemožné (fake it till you make it). Do reality se to promítlo tak, že jsem nakonec dělal některé věci jen pro peníze, přestože mě vůbec nebavily. Dnes už se na to dívám jinak - byť mám slušné znalosti napříč celým oborem, dělám jen to, co mě baví nejvíc a v čem jsem zároveň opravdu dobrý. Dnes už proto nenabízím třeba ani copywriting nebo redakční práce, byť bylo psaní čehokoliv velkou spoustu let mojí hlavní pracovní náplní.
Cíle, sny i člověk se posouvají a mění
Jak už jsem zmínil o pár řádků výše, je vlastně náhoda, že dnes dělám marketing - odmala jsem chtěl být spisovatel a posléze novinář. O změně životního směru jsem psal i samostatný článek. Někdo se podobné změny může bát, nicméně buďte připravení na to, že vaše cíle i sny se s věkem a profesním postupem budou měnit a dost možná nedojdete za tím, co jste před lety chtěli. I vy sami se hodně změníte a ani si to vlastně neuvědomíte - odjakživa jsem byl introvert, který si s většinou lidí moc nepokecá, a teď jsem konzultant, který se neustále na něco musí ptát, aby vyřešil potíže klientů. Nejspíš to čeká i vás.
Nebojte se pracovní změny
Děláte něco, co vás nebaví? Pokud nemáte žádnou motivaci, tak s tím raději přestaňte a běžte dělat něco jiného. Nebo děláte něco, co vás baví, ale ve firmě/pro někoho, kde to není ono? Pak se zamyslete nad tím, co nejhoršího se může stát, kdybyste šli jinam. Pokud by to neohrozilo nijak dlouhodobě vaší existenci, nebojte se změny a jděte pryč (může se hodit i článek jak poznat, že je čas změnit práci). Žijete jen jednou a váš čas je omezený, takže trávit více než třetinu života trápením se kvůli práci je na nic. Já kvůli tomu třeba začal podnikat. Pokud něco umíte, nakonec se vždy nějak uživíte - s lepší náladou jako bonusem.
Práce je o dobrých vztazích s lidmi
Jednou z největších potíží, se kterou se v rámci pracovního života můžete potkat, je špatný pracovní kolektiv (nebo takový, do něhož zkrátka nezapadnete). Může vás štvát mnoha způsoby a dost možná to bude důvod vašeho odchodu jinam. Měli byste však vědět, že téměř každá práce je o vztazích s lidmi a můžete si tak buď neustále podkopávat větev nevhodným chováním a komunikací anebo - což je lepší - se naučit s co nejvíc lidmi rozumně vycházet a práci si zpříjemnit. V rámci podnikání je to o něco jednodušší - když vám nějaký klient nesedí (slušně řečeno), prostě spolupráci ukončíte. Jsem proto nesmírně rád, že délka mé běžné pracovní spolupráce je mezi 3 až 4 lety.
Jediná 100% jistota jste vy sami
Protože už jsem mluvil o lidech a vaší volbě v rámci vztahů, je třeba říct i druhou stranu mince - jediný člověk, na kterého se vždy budete moci spolehnout, jste jen a pouze vy sami. Když jsem psal článek, které vlastnosti mě na lidech štvou, vycházel jsem právě z lidí, které znám díky práci. Počítejte s tím, že vás každý někdy něčím zklame a nemáte moc možností, jak to ovlivnit. Zkuste tedy alespoň vy sami ze sebe vydat vždy to nejlepší, co dokážete (byť i vy to občas poděláte). Sice nikdy nezachráníte všechno, ale budete mít dobrý pocit z toho, že jste se snažili. A ať už budete dělat cokoliv, věřte si - vždy raději více než méně.
Prací budujete sami sebe
Možná znáte takový ten obrázek ledovce, co koluje po internetu - ukazuje, že jen malá část ledovce je vidět a přitom se velká většina skrývá pod hladinou. Celá vaše pracovní kariéra bude podobná - ostatní budou vidět vaší pozici, výsledky, úspěchy, peníze a vše další, co je na povrchu, ale už ne co je pod tím - vaši dřinu, obětování, vytrvalost, pracovní návyky, vzdělávání, znalosti, dovednosti, běžné chyby i prožité velké neúspěchy. Vším, co zažijete, budujete sami sebe - tvoříte své lepší já. Pokud spadnete, tak se zvedněte a jděte dál. Budete-li sami sebe zlepšovat, práce i život vás bude bavit víc. A nakonec - důležité není to, co si o vás myslí ostatní, ale jak se vnímáte vy.
Nevyplatí se žít pouze prací
Poslední bod je z hlediska teorie jednoduchý, ale prakticky bývá pro mnoho lidí složitější - doufám, že bude tedy pro všechny dostatečně motivační - nežijte jen a pouze prací. I mimo práci se toho dá hodně zábavného dělat (na což nepřijdete, pokud trávíte čas pořád prací), druhak se neobejdete bez relaxace (což je dobré i pro práci, protože budete efektivnější a produktivnější), za třetí to ovlivňuje veškeré vaše vztahy (s partnery, rodinou i přáteli) a za čtvrté když už nějaké ty peníze vydělané máte, tak je fajn je na něco občas použít, než jen neustále šetřit na "pak" a na "kdyby" :-).
Pro dnešek that's all. Tak ať vám to v pracovním životě dál klape co nejlépe! :-)
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌