Integrace a rozšíření Notionu

Blog / Dála Musil – 2. března 2023, aktualizace 10. května 2024

Notion je jakožto no-code aplikace hodně otevřená vůči integracím a dalším rozšířením napřímo nebo přes API. S čím můžete Notion snadno spojit, abyste tak získali další funkce, které zatím sám neumí?

Automatizace

Notion umí v tuhle chvíli pouze jedinou nativní automatizaci a tou je šablona záznamu v databázi, která se vám může automaticky vygenerovat dle zvoleného časového období (den, týden, měsíc, rok). To ale neznamená, že nemůžete použít jiné aplikace, abyste s Notionem dokázali udělat víc.

Update ze září 2023 - nativní automatizace jsou tady! Přečtěte si více v tomhle článku.

Kde napojit přímé integrace?

Možnost napojení dalších aplikací najdete v Notionu na třech místech - tím prvním je menu stránky vpravo, kde je úplně dole položka Add connections.

Integrace na stránce

Druhým místem je nastavení My connections pod vaším účtem, když si rozkliknete hlavní nastavení v levém menu přes Settings & members.

Integrace v nastavení

A nakonec pokud budete chtít něco embedovat přes Embed blok, některé aplikace budou také potřebovat propojení, aby embed fungoval (neplatí pro všechny, věci typu Twitter post, Google mapa apod. můžete embedovat přímo).

Integrace v blocích

Nástroje pro přímou integraci

Přímo můžete v tuhle chvíli napojit několik desítek aplikací. Některé vám rozšíří možnosti Notionu, některé umí synchronizovat obsah a některé slouží třeba k tomu, abyste si v nich propojili Notion s dalšími aplikacemi - důležité je, že se Notion snaží pokrýt různé potřeby zejména týmů a firem.

Co je v nabídce?

Další nástroje přes jiné platformy

Díky aplikacím jako Bardeen, IFTTT, Make či Zapier můžete Notion propojit de facto s jakoukoliv jinou aplikací, která vás jen napadne. Tyhle integrační, resp. automatizační platformy se totiž specializují právě na propojování a následnou automatizaci procesů dvou či více aplikací mez sebou a pokud mají danou aplikaci integrovanou, snadno ji pak můžete s Notionem propojit.

Já mám třeba Notion propojený skrz Make a Zapier s Google kalendáři, iOS kalendářem, Youtubem, Mailchimpem nebo Gumroadem. Automaticky tak dostávám do Notionu třeba události a meety v kalendáři, z Youtube statistiky videí, do Mailchimpu posílám nové odběratele nebo zakládám nové newslettery, z Gumroadu pak získávám třeba všechny mé prodeje.

Propojení Notionu přes Make

Formuláře

Jestli má Notion někde opravdu velkou mezeru, jsou to podle mě formuláře, tzn. možnost někomu nasdílet stránku s formulářem, přičemž se po vyplnění obsah nahraje do databází v Notionu. Níže i výše najdete v seznamech několik možností, osobně dnes fandím hlavně Filloutu nebo Tally Forms viz samostatný článek.

Ukládání obsahu z prohlížeče

Pokud máte rádi webové clippery, které vám obsah či screen stránky pošlou do aplikace, pak vězte, že je má i Notion. Oficiální je Notion Web Clipper, neoficiální, ale hodně používaný pak Save to Notion.

Další rozšíření

Nadstavbou Notionu jsou také další menší aplikace, často nezávislých vývojářů, které baví používat Notion. A pokud nenajdou vhodné řešení toho, jak něco udělat, vytvoří si něco svého. Co může být nevýhoda těchto rozšíření je teoreticky menší udržitelnost a bezpečnost, protože nejde o tolik známé nástroje s obrovskými základnami uživatelů. Podobných mini-appek jsou desítky, jmenovat budu ty, které jsou nejpopulárnější mezi Notion komunitou.

Tabulky, grafy, analytika, formuláře

Weby, hosting

Ostatní

Nástroj Notion Calendar

Na závěr si dejme novinku z ledna 2024. Kalendářová aplikace Cron, kterou Notion koupil, se přejmenovala na Notion Calendar. Funguje s Google účtem, ale důležitější je, že je také integrovaná s Notionem a databázemi. V Notion kalendáři si tak snadno zobrazíte nebo vytvoříte událost pro Google kalendář stejně jako pro libovolnou Notion databázi. Více si přečtěte v samostatném článku.

Notion Calendar

Z dnešního článku je to vše. Pokud se objeví nové integrace nebo zajímavá rozšíření, doplním je sem. Těším se na vás příště! :-)

Chtěli byste Notion propojit s jinými aplikacemi, ale nevíte, jak na to? Dejte mi vědět, rád vám pomůžu.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂