Proč člověk nemusí být specialista
Blog / Dála Musil – 17. ledna 2020
Dělat celý život jednu práci, nebo je střídat? Být specialista v úzkém oboru, nebo dělat blízké obory společně? Žádná cesta není správná ani špatná. Jak tohle téma vidím já a proč je mi bližší multioborovost?
O hledání ideální práce
Zájem o to, jak najít svou vysněnou práci, mají jen v ČR desetitisíce lidí. Když jsem na jaře 2015 psal článek s radami, jak na to, vůbec mě nenapadlo, že to bude s přehledem nejnavštěvovanější článek na mém blogu. Psal jsem to tehdy hlavně pro sebe - i já se tehdy snažil úzce specializovat, ale nikdy se mi to nepovedlo a teď po těch letech už vím, že ani nepovede. Málokomu se totiž povede udržet jedna pracovní cesta po celý život. Špatně přitom není ani jedno - důležité je nakonec vždy hlavně to, jestli jste šťastní a baví vás, co děláte. Zda přitom jdete jedním směrem nebo jste více rozkročení je irelevantní.
Proč nejsem specialista
Na otázku "co děláš za práci" se neodpovídá zrovna snadno, když toho děláte více. Jenže já nechci jít jen jedním směrem, protože mám více zájmů - určitě stejně jako mnoho z vás. Byť se třeba snažím omezovat v rámci podnikání své služby, některé opustit nedokážu, protože mě prostě baví. Specializace by mě tlačila tam, kam nechci. Sice bych byl možná uznávaným expertem, ale přišel bych o nadšení. Téma jsem nakousl už loni na podzim ve článku Jak mít rád svou práci, kde podporuju to, že by se člověk měl zlepšovat v maximu dovedností. V posledním odstavci i popisuji zkráceně svou pracovní cestu, příp. je v delší verzi k přečtení tady.
Během psaní tohoto článku jsem mimochodem narazil na zajímavý článek od Dalibora Špoka, v němž popisuje lidské nadání - osobnost a vlastnosti nadaných lidí stejně jako jejich odlišnost a z toho pramenící problémy. Poznal jsem se téměř ve všem, takže pokud se v tom poznáte i vy, pak z vás pravděpodobně také nikdy nebudou specialisté, ale naopak budete mít více pracovních i osobních zájmů.
Čím budeš, až budeš velký?
Vzpomínáte, když se vás na tohle někdo před lety ptal? Myslím si, že většina z vás teď dělá něco jiného, než jste si tehdy mysleli. A je to přitom logické, člověk se vyvíjí nejen vzhůru, ale taky se posouvá do stran. Vzpomínám, že na gympl chodívali ti, kteří se neuměli rozhodnout, co dělat - resp. se to tak říkalo. Jenže ono to pro pracovní život asi mělo smysl, protože měli o něco víc času na usměrnění. Já šel na střední elektrotechnickou, abych byl programátor. To mě ale nebavilo, a tak jsem to vzal přes žurnalistiku a copywriting až k marketingu, designu a managementu.
Jaké jsou výhody multioborovosti?
Za ty nejdůležitější považuji:
- více šancí na pracovní uplatnění, protože toho umíte více
- s tím samozřejmě různorodější práce a její snadnější změna
- díky spojení vícero dovedností zvládnete většinu úkolů sami
- můžete střídat činnosti podle toho, co vás zrovna baví
Moje pracovní příklady
Když jste chtěli kolem roku 2000 udělat nový web, stačil vám člověk s funkcí webmaster. Teď potřebujete UX designéra, grafika, analytika, copywritera, kodéra, vývojáře... nebo si jako já web uděláte sami na koleně, protože ze všech zmíněných specializací to podstatné ovládáte. Každý z nich by vám určitě řekl různé výtky, co je špatně, ale v součtu by vám řekli, že to minimálně ujde. A vy nejspíš víte, že vám to stačí k tomu, na co web máte.
Druhým příkladem mohou být moje dřívější zaměstnání, kde jsem krom psaní a marketingu řešil třeba grafiku nebo focení a postprodukci. Jasně, profík specialista by to vše udělal lépe, jenže pokud firma řeší i za kolik, pak "zapálený amatér", kterého už stejně platíte na jiné pozici, je tzv. good enough - dostatečně dobrý (je-li dostatečně dobrý, samozřejmě :-).
Výše zmíněné dva odstavce jsou příkladem znalosti dalších oborů, nicméně nic z toho pracovně nenabízím - je to vzdálené tomu, na co si dnes troufám a co dává většině lidí jako kombinace smysl. Má současné nabídka už ale smysl dává: marketingová strategie, design služeb a projektové + procesní řízení jsou věci, které chtě nechtě musí řešit každá firma. Moje znalosti a zkušenosti snadno víc než dostatečně pomohou většině firem, které nechtějí platit za více specialistů.
O specializaci a výhodech specialistů
Pokud z dosavadního článku vyplynulo, že jsem proti specializaci, rozhodně tomu tak není. Ostatně každý specialista předtím určitě dělal něco víc, než se posunul ještě hlouběji ve svém oboru. Druhak většina specialistů toho umí více a třeba i svým klientům poradí, jen to veřejně nenabízí. V čem mají experti před multioborovými pracanty výhodu?
- hlubší a kvalitnější znalosti toho, co dělají
- možnost pracovat se zajímavějšími klienty
- obvykle větší finanční výdělky
- silnější jméno v daném oboru
Nevýhoda? Změna práce, pokud vás přestane bavit, co děláte. Cesta od multioboru ke specializaci je dle mého názoru výrazně snadnější.
Je tu závěr a s ním i jednoduché shrnutí. Pokud vás baví, co děláte, a dokážete si prací vydělat, zůstaňte u toho - ať už jde o desítku témat nebo jen jedno. Snažit se to změnit silou nedává smysl :-)
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌