Fajn firma, ve které chcete pracovat

Blog / Dála Musil – 14. listopadu 2020

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak vypadá vaše vysněná práce? Hodně lidí si asi řekne, že by to mělo být o zajímavé pracovní náplni, dostatečném finančním ohodnocení a dobrém šéfovi. Podle mě je těch faktorů ale mnohem víc a proto vám v tomhle článku povím svůj názor, jak podle mě vypadá fajn firma, v níž by chtěla většina lidí pracovat.

Než se pustíme do jednotlivých bodů, podotýkám, že jsem si plně vědom toho, že ne všechno lze ve všech oborech nebo typech prací takto řešit. Stejně tak dodávám, že jde čistě o můj názor, se kterým můžete samozřejmě nesouhlasit. Věřím však, že váš náhled na to, jak vypadá fajn firma, bude nakonec podobný. Mimochodem pokud chcete znát můj pohled na budoucí pracovní život obecně, mrkněte sem.

Snadné pracovní začátky

Při příchodu do firmy si člověk velmi rychle dokáže udělat obrázek o tom, jak dobře to v ní půjde. Vzpomínám, jak jsem kdysi nastoupil do jedné práce a musel si uklidit stůl plný všeho možného nebo přeinstalovat nefunkční notebook - což nejsou věci, které dělají zrovna dobrý první dojem. Podobné je to s tím, když máte dotazy a nikdo nechce nebo nemá čas vám je zodpovědět anebo vás třeba neprovede vůbec areálem. Tzv. onboarding do firmy, ať už jde o přípravu prostoru, důkladné zaškolení nebo vysvětlení co-jak-kde-proč, je proto základ, pokud nechcete odradit nové posily.

Příjemné pracovní prostředí

Pod příjemným místem pro práci si dnes někdo asi představí moderní kanceláře plné relaxačních zón, posiloven, fotbálků nebo vlastní jídelny a jako benefity třeba masáže, ale i koronavirus ukazuje, že se bez toho hodně lidí obejde. Obecně mnoha lidem stačí i jednodušší základ - třeba neformální atmosféra včetně tykání a bez povinného dress code, pohodoví a otevření kolegové, dobrá dostupnost MHD či snadné parkování anebo dobrá restaurace na obědy někde blízko. Věci typu stravenky jsou podle mě už přežitek a zajímavější je třeba zaplacené školení, když si chce člověk rozšířit obzory.

Volitelné pracovní podmínky

Pracovat na místě, kde vám řeknou - bereš tolik, tady budeš sedět, tohle jsou podmínky, začni makat? Podle mě musí firmy začít směrovat k větší flexibilitě a současná covidová situace tomu nahrává. Proč nutit člověka pracovat 5 dní týdně, když by byl výkonnější se 4 dny? Obdobně nemá smysl tlačit na přesčasy, ale říct jim naopak ne. Skvělá je i flexibilní pracovní doba - když uděláš vše správně a včas, je jedno, jestli pracuješ ráno nebo v noci. Z home office se stává v mnoha firmách teď už také standard, podobně jako online schůzky částečně vytlačují ty osobní včetně služebních cest.

Smysluplná (náplň) práce

Tohle téma by vydalo na samostatný článek, pro teď ve zkratce. Pracovat jen pro peníze? Hodně lidí to dělá, ale dost lidí už naštěstí přemýšlí i nad smysluplností své vlastní práce. Co je fajn? Může to být třeba netlačení člověka do toho, co dělat nechce. Může to být realizace jeho nápadů, které neskončí jen v šuplíku ("takhle jsme to dělali vždycky"). Kdo je ambiciózní nebo zkušený, ten bude chtít náročné výzvy, velké projekty nebo mezinárodní přesah. Kdo se drží víc při zemi, tomu postačí, že se nemusí za svou práci, šéfa nebo firmu stydět, anebo třeba ví, že svou činností nějak přispěje dobré věci.

Osobní rozvoj i kariérní růst

Nevěřím tomu, že někoho baví dělat pořád dokola jednu a tu samou rutinní činnost. Proto je skvělé, když se může člověk v práci rozvíjet a růst a to do šířky i směrem nahoru. Není to přitom jen o tom, že postoupí ve firemní hierarchii a bude mít víc peněz. Je to o tom, že získá větší odpovědnost (třeba začne vést tým) a rozšíří své kompetence, může jet na libovolné školení nebo konferenci, má placený čas na rozvoj svých dovedností, může zkusit rotovat v odděleních a třeba nakonec začne dělat něco jiného, než na co byl přijatý, protože se ukáže, že právě tady je nejsilnější.

Maximální názorová volnost

Za velice důležitou součást fajn práce považuji názorovou volnost. A to zejména proto, že ve spoustě firem si nemůže někdo zespoda dovolit říct něco špatného těm nahoře, což je bohužel velmi špatné. Že někdo dělá hierarchicky nižší práci přece neznamená, že je blbec. Zastřené vidění bývá přitom často doménou právě oněch horních pater. Odmítat konstruktivní kritiku nebo negativní názor anebo za to snad na člověka nějak útočit? Jasně, každého naštve, když mu někdo něco vytkne, ale třeba ve firmě bují vážný problém, který vyřešíte jedině tím, že o něm budete mluvit.

Sehraný tým s dobrým lídrem

Pracovat ve firmě se skvělým šéfem a bezva kolegy je nutná část toho, aby se práci mohlo říkat dream job. Zažil jsem dobré i špatné šéfy stejně jako dobré i špatné kolegy a ten rozdílný pocit, který z práce máte, prostě nemůžete přehlédnout. Co jsou ale ty důvody? Může to být ona názorová volnost, radikální otevřenost, vzájemná podpora a rozvoj kolegů mezi sebou nebo i prosté to, že si s někým zkrátka sednete. Nezáleží přitom vůbec na věku, ale lidech jako takových. Kéž by neexistoval mladý kolektiv, který mezi sebe neumí přijmout staršího, stejně jako starší kolektiv mladšího.

Precizní vnitřní pořádek

Jako velký fanoušek efektivity si čím dál víc ve firmách všímám potřeby zavedeného pořádku, protože práce v náhodném chaosu nebo neustálém stresu (např. kvůli šibeničním termínům) vás buď rozloží nebo dovede k dlouhodobé stagnaci. Aby to ve firmě fungovalo, je fajn mít někoho v podobě "ambasadora", který tyhle věci řeší a posouvá je správným směrem - může jít o projektové řízení, procesní řízení či správu firemní wiki, ale i dostatečnou vnitřní transparentnost a informovanost (interní komunikace), tedy že všichni vědí, co a jak a nic se netutlá.

Zájem o všeobecnou spokojenost

Znáte nějakou firmu, kde vám řeknou, že je zajímá spokojenost jejich lidí, ale když se pak zeptáte právě jich, tak skutek utek? Je skvělé pracovat tam, kde když přijdete s nějakým námětem za vedením, bude se tím reálně zabývat. Obdobné je to s dotazníky, které některé firmy pošlou svým podřízeným, aby tak zjistili, co lidi trápí. Jedna věc je otázky poslat, druhá pak vyhodnotit je a změny k všeobecné spokojenosti skutečně realizovat. Vedení firem by si tohle měla začít co nejdřív uvědomovat, protože úspěšný byznys se s nespokojenými zaměstnanci dělá špatně.

Jasný cíl v budoucnu

Tohle téma je něco, co vám v pracovní kariéře začne docházet až s věkem. Když jste mladší, nevadí vám běžet krysí závod, ale postupem času začnete chtít jiné věci - stabilní a spolehlivou firmu, která má něco za sebou a víte, že vám výplata přijde včas a nemusíte se bát budoucnosti. Firmu, která má strategii a vizi, kterých se drží ve všem, co dělá, a není to tedy jen canc papíru někde na zdi. A nakonec firmu, jejímž cílem nejsou pořád dokola jenom peníze (jak mít zároveň pohodu i výsledky?), ale i nějaký hlubší smysl, takže víte, že za tím vším je prostě něco víc.

Pokud pracujete na místě, které většinu bodů z dnešního článku splňuje, tak se ho rozhodně držte. V takovém případě totiž děláte pro fajnovou firmu, kterou nenajdete zrovna snadno.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 12 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  Bluesky profil  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 800+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂