Digitální automatizace a no-code nástroje
Blog / Dála Musil – 1. října 2021
Proč dělat věci složitě, když je můžete dělat jednoduše? Ačkoliv tady s námi digitální automatizace v podobě propojení aplikací a no-code platformy už nějaký ten pátek jsou, spousta lidí je nezná, čímž přichází zbytečně buď o čas, peníze a typicky obojí. Podle mě je to škoda, takže vám v tomhle článku dnešní digitální možnosti trochu přiblížím.
Digitální vývoj v minulosti
Vytvořit web, e-shop, portál či mobilní aplikaci dříve znamenalo zajistit si typicky agenturu s kodéry, vývojáři a lidmi dalších funkcí (pro spoustu firem těžce pochopitelných), kteří byli potřeba. A když jste potřebovali dílo rozšířit nebo napojit, opět jste museli někoho shánět. V součtu to vše znamenalo mj. nutnost většího (resp. velkého) finančního obnosu, připravit něco trvalo dlouho (málokterý projekt se skutečně stihne v termínu) a pokud na straně zadavatele nebyl dostatečně znalý člověk, hodně projektů dopadlo bídně, standardem byly vícepráce a mnohé další problémy, o nichž jsem psal třeba ve článku Jak se nespálit s dodavatelem. I dnes samozřejmě stále funguje vývoj na míru, ale je čím dál méně firem a organizací, kterým se to vyplatí.
Co jsou no-code platformy
Řešením jednoduššího a levnějšího vývoje jsou tzv. no-code (příp. o něco složitější low-code) nástroje. Pointa a zároveň výhoda vyplývá z názvu - není potřeba nic kódovat a programovat, takže jsou natolik jednoduché, že by je měl zvládnout každý průměrný uživatel počítače. Pokud jste digitálně znalý člověk, což v mém označení znamená, že ovládáte PC a technologie velmi dobře, ale nemusíte být ajťák nebo programátor, pak to pro vás bude absolutní hračka.
Tyhle platformy fungují často jako skládačka, kterou celou vidíte (tzv. WYSIWYG - what you see is what you get), myší si přesouváte sem tam bloky/moduly s různými funkcemi nebo různým obsahem, a celé si to navíc naklikáte rovnou v prohlížeči (nepotřebujete k nim žádný specializovaný editor). Anebo může jít o nástroj jako Airtable, kde používáte databáze, párujete mezi sebou a vytváříte nad daty různé náhledy, nebo třeba Notion, z něhož si klidně vytvoříte nástroj pro projektové řízení (co lze vytvořit v Notionu?). Zkrátka - pokud chcete vytvořit něco rychle, levně a s možností svůj výtvor jednoduše kdykoliv upravit, jsou tak no-code nástroje ideální cestou.
Nevýhodou může být závislost na dané službě a částečně to, že většina podobných nástrojů funguje na bázi měsíčního paušálu (tzv. SaaS - software as a service), takže zcela zdarma to půjde jen někdy. Na druhou stranu ve srovnání s tím, kolik byste v dnešní době zaplatili za individuální vývoj, je to pakatel, druhak se nemusíte starat o provoz. Daleko snadnější je i rozvoj díky předpřipraveným modulům. A naučit se k tomu víc ovládat a používat digitální technologie? Brzy to bude pracovní nezbytnost (co si myslím o budoucnosti pracovního života?).
Platforem jsou stovky, takže je na vás, co potřebujete a vyzkoušíte. Namátkou může jít kromě zmíněného Airtablu a Notion třeba o Adalo, Bubble, Glide, Softr, Umso, Webflow aj., výborný seznam najdete třeba tady. Co si možná ani neuvědomujete je to, že mnohá dnešní online řešení webu a e-shopu na pronájem jsou vlastně taky no-code/low-code nástroje - z českých třeba Shoptet (hodila by se vám pomoc?), Solidpixels či Webnode.
Propojení s dalšími nástroji
O ligu výše se vše posouvá tehdy, když začnete propojovat a automatizovat více digitálních nástrojů mezi sebou. Díky tomu totiž můžete vytvořit téměř jakýkoliv projekt vás napadne. Stačí dát dohromady aplikace, které umí část toho, co potřebujete. Mohou to být třeba:
- klasický web builder, tj. nástroj, díky němuž si vytvoříte web
- robot pro automatizaci služeb mezi sebou
- nástroj řešící uživatelské účty a profily
- databázový/tabulkový editor
- služba pro rozesílání e-mailů či web notifikací
- formulář pro prodej služeb a produktů
- nástroj pro zjišťování feedbacku
- CRM pro správu zákazníků
- platební brána
- chatbot...
Digitální automatizace
Chcete být efektivnější a zbavit se mnoha rutinních, často časově náročných nebo zbytečných úkolů a úkonů? Díky propojení různých online nástrojů si můžete práci výrazně zautomatizovat a pořádně tak zjednodušit. A v tomhle případě už nemusí jít jen o no-code a low-code nástroje, ale obecně o jakékoliv aplikace a nástroje, které umí tzv. robotizovat procesy (skrz tzv. API), resp. posílat si mezi sebou data. Jestli máte třeba iOS, možná používáte aplikaci Zkratky. A na obdobném principu fungují i automatizační služby typu Integromat, Zapier či IFTTT.
Funguje to tak, že si nadefinujete proces, který má automaticky probíhat, a zbytek už necháte na daných službách. Jednoduchý příklad, který jsem zrovna nedávno řešil? Airtable sbírá kontakty z formuláře a pošle je se zvoleným štítkem přes Zapier do Mailchimpu, který daným kontaktům po přihlášení pošle potvrzovací e-mail s dalšími informacemi. Nezní to lépe než si ručně překopírovávat kontakty, kontrolovat které už tam jsou a které ne, řešit komu se už něco poslalo a komu ne? Za mě rozhodně ano.
Spoustu příkladů automatizací najedete na webech výše zmíněných nástrojů a fajn je hlavně to, že velká část z nich je pro běžně používané appky - e-mailový klient, Airtable, Basecamp, Dropbox, Evernote, Facebook, Google služby (analytics, disk, kalendář, tabulky...), Instagram, Mailchimp, Notion, Salesforce, Slack, Trello, Twitter, Wordpress atd. Můžete tak automaticky přeposílat data, ukládat soubory, sdílet informace a příspěvky... Zkuste se zamyslet, co děláte často, a je pravděpodobné, že už to za vás někdo vyřešil. Více najdete ve článku Automatizace přes Make a Zapier.
p.s. Digitalizace může být samozřejmě i daleko jednodušší a bez automatizace, více si přečtěte ve článku Digitalizace pro začátečníky.
Automatizace a bezkódovací nástroje jsou skvělý způsob, jak si zjednodušit práci. Pokud nevěříte, vyzkoušejte. A pokud vás téma zjednodušování pracovního života baví, můžete se už teď těšit na další článek, který vyjde v listopadu.
Zaujal vás článek a chtěli byste mou pomoc s vlastním projektem či automatizací? Dejte mi vědět.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌