Jaký byl můj rok 2021?

Blog / Dála Musil – 1. ledna 2022

Roční shrnutí na rozdíl od mnohých kolegů z branže nepíšu každý rok. Zatím jsem jej psal pouze za rok 2016, kdy se toho v mém pracovním a osobním životě hodně změnilo. A protože loňský rok byl v mnohém velmi odlišný než ty 4 roky mezitím, dozrál opět čas aspoň stručně bilancovat.

Z e-commerce k UX a digitalizaci

Loňský rok byl ve znamení pracovního restartu - tak jako v roce 2016. S koncem roku 2020 jsem po téměř 5 letech ukončil velmi aktivní spolupráci se Sanasportem, kde jsem po úspěšné expanzi do zahraničí už neviděl v dalším pokračování smysl. Už od jarního startu covidu jsem si uvědomoval, že mi chybí v marketingu nadšení do práce, která postrádá přesah.

Mým novým klientem se tak stala už na podzim daného roku pražská agentura RVLT Digital, kde jsem začal působit jako UX designér a později také jako manažer vývoje webů. Hlavní činnost v podobě tvorby a zlepšování digitálních projektů mě tak loni naplňovala mnohem víc než cokoliv marketingové se zaměřením na růst konverzí.

Z dalších spoluprací stojí za zmínku e-shop Artisan, kterému jsem pomáhal s projektovým a procesním řízením a používáním aplikací Freelo a Ecomail, a spolupráce s Filipem Dřímalkou. Toho možná znáte jako autora podcastu Hotcast nebo knihy HOT - Jak uspět v digitálním světě. Právě jeho kniha byla důvodem, proč jsem se mu ozval se zájmem o spolupráci, protože digitální inovace jsou téma, kde se cítím doma a vidím jej jako podstatnou část své pracovní budoucnosti. Kromě aktivit kolem podcastu a webinářů se tak podílím i na novém portálu Digitask, který v plně parádě odstartujeme už brzy.

Posun pracovního směru

Jak už jsem psal v několika článcích v posledních měsících, velmi jsem procitl, pokud jde o marketing, tržby, zisky a neustálý růst. Nejen z toho důvodu jsem loni web a své služby částečně redesignoval a jsem moc rád, že se většina mojí činnosti dnes točí kolem CX/UX a zjednodušování pracovního života (projektové a procesní řízení a digitální inovace a automatizace) a daleko méně kolem marketingu honícím se za penězi.

Odrazilo se to i na mém blogu. Články z poslední doby jsem psal daleko snadněji, raději a víc osobněji než mnohé dřívější. Přečíst si můžete třeba jak si zjednodušit digitální pracovní život, o budoucnosti pracovního života (nejen kvůli covidu), o digitální automatizaci nebo jak řídit osobní finance.

Pracovní zpomalení

Pozitivní vliv měla pracovní změna i na můj volný čas, kterého jsem si začal užívat víc. Už předloni jsem praktikoval ideálně co nejvíc volný pátek, loni jsem občas přidal i volnější čtvrtek. Neznamená to, že bych nedělal nic, ale pokud jsem měl možnost řešit něco svého nebo se nějak rozvíjet, dal jsem tomu přednost před prací pro klienty. Trochu jsem začal opět hrát i počítačové hry (hlavně Zaklínač 3, Northgard a HockeyArena), o jejichž pozitivním vlivu nejen na pracovní život jsem psal také článek.

Pokud jste četli na mém blogu tradiční prosincové souhrny nejlepšího obsahu (články, rozhovory, podcasty...), který mě v daném roce zaujal, pak jste si možná všimli, že teď v prosinci nebyl. A nejspíš už ani bývat nebude - většina obsahu, hostů a témat se dnes už všude natolik opakuje, že nemá smysl číst nebo poslouchat totéž v bledě modrém. Nejvíc ze všeho se mi tak loni líbil podcast Středo/věk (Petr Mára, Martin Vymětal a Jan Dobrovský), který je jiný než klasické podcasty. Pokud neznáte, vyzkoušejte (a možná pak od Ježíška dostanete dospělácké Lego, což by mě bez poslechu vážně nenapadlo :-).

Jako fanda knih jsem toho samozřejmě i dost přečetl, ačkoliv 50 knih bylo i tak trochu nečekané překonání rekordu (34) z předchozího roku. To nejlepší? Neobyvatelná země (David Wallace Wells), Ďábelské hry (a vůbec celá série Kim Stone od Angely Marsons), Pod kupolí (Stephen King), Křížová palba (Štěpán Kopřiva) a Dobrý život (Tomáš Hajzler). K poslední zmíněné jsem napsal vzhledem k důležitosti tématu i samostatný článek o tom, co ovlivňuje kvalitu našich životů. Tipy na další knihy najdete v samostatných článcích - beletrie a ostatní knihy.

Největší (a přitom nejmenší) projekt

Už od listopadu předchozího roku se tvořil nový projekt, který vyšel na svět v polovině srpna (přesně na termín, jako správný projekťák termíny nepřetahuju :-). Jmenuje se Nelly, brzy jí bude 5 měsíců a je to nepochybně ten největší a nejzajímavější projekt, který jsem kdy měl na starosti. Určitě to bude občas náročné, ale jsem zvědavý a těším se, co nám společná budoucnost přinese :-).

V souvislosti s tím jsem si mimochodem založil pojištění Mutumutu, kde si pojistnou částku můžete snížit vlastní aktivitou v podobě chození, běhání apod. Pokud o něm uvažujete a chtěli byste slevu za registraci, dejte mi vědět.

A to je vše k roku 2021. Vzhůru do nového roku 2022! :-)

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂