Jaký byl můj rok 2023?

Blog / Dála Musil – 18. prosince 2023

Rok 2023 je téměř u konce. Byla to obrovská jízda plná Notionu, novinek, experimentů i starostí a dost možná nejvíc přelomový rok v mojí pracovní kariéře. Co vše se dělo?

Téma číslo 1 nepřekvapí

Notion, Notion, Notion. Pokud jste mě letos někde viděli online nebo offline, na 99 % to bylo v souvislosti s aplikací, do které jsem se ponořil naplno. Možná jste četli před lety můj článek o tom, proč nejsem specialista. Roky jsem se tomu vyhýbal, protože mě bavil široký pracovní záběr. Notion a vše související něj mě ale letos natolik pohltilo, že jsem postupně odhodil všechny ostatní aktivity a začal se věnovat pouze jemu.

Notion nebo developers?

Když jsem v říjnu oslavil 1. rok v pozici Notion Certified Consultanta (je nás teď celosvětově pouze něco přes 60), sdílel jsem na sociálních sítích souhrn, co jsem během té doby stihnul. S drobnou aktualizací vypadal letošek takhle:

 • začátkem roku jsem se stal prvním českým Notion ambasadorem, díky čemuž se dnes můžu podílet i na rozvoji Notionu, zejména testování novinek
 • pomohl jsem s Notionem několika desítkám firem a lidí díky konzultacím, školením, auditům, implementacím či tvorbě na míru
 • několik stovek lidí z ČR a zahraničí si koupilo nebo stáhlo mé prémiové či bezplatné Notion šablony
 • sociální sítě a CZ & SK Notion komunitu (která v listopadu oslavila svůj 1. rok) jsem zásoboval téměř každý den užitečným obsahem
 • v březnu jsme uspořádali v Praze první český offline meetup společně s polským Notion ambasadorem Alexem Antoszkem
 • vytvořil jsem první 3 české videokurzy Notionu (Úvod do Notionu, Databáze v Notionu a Vlastnost Formula v Notionu)
 • 2x jsem dával rozhovor, první o Notionu pro blog Zdeňka Dvořáka, druhý nejen o práci na volné noze pro Mladého Podnikatele Jirky Rosteckého
 • společně s tímhle souhrnem jsem na blog napsal 20 článků, většina se týkala Notionu
 • vytvořil jsem 3 nové prémiové Notion šablony - Finanční tracker, Projektový management a Digitální druhý mozek
 • k tomu jsem vytvořil několik šablon zdarma a pár dalších v balíčku za pár korun
 • začal jsem točit videa na Youtube, což jsem si myslel, že nikdy dělat nebudu
 • naučil jsem se nové formuly 2.0, které dorazily v létě - vycházejí z JavaScriptu a jsou nejsložitější věcí v celém Notionu
 • přestože nemám rád mluvení na veřejnosti, kromě pražského meetupu jsem např. představil Notion ve webináři pro Česko Digital nebo povídal o podnikání středoškolákům z Třemošnice
 • na konci října jsem se zúčastnil skvělého víkendového evropského Notion summitu v Berlíně, kde jsem se potkal s dalšími ambasadory a členy Notion týmu

Kdybych měl letošek shrnout klientsky, potom hned 1/3 všech spoluprací, které jsem historicky během svého podnikání od roku 2013 měl, proběhla právě letos. Práce a souvisejících aktivit bylo tolik, až mi přijde, jako kdyby neuplynul rok, ale hned několik let.

Velké díky patří všem, s kým jsem spolupracoval, protože mě to fakt bavilo a baví a těším se i na všechny další spolupráce, které máme domluvené (začátek roku už mám obsazený, takže pokud chcete pomoct s něčím z tohoto, počítejte u většiny až s jarními termíny). Z nejzábavnější letošní spolupráce, kterou byl audit Notionu u Mindset Mentors, jsem mimochodem udělal i případovku.

Notion ambasadoři v Berlíně

Články mě pořád baví

V červnu jsem oslavil 10. let svého blogu, k čemuž jsem napsal i samostatný článek. Jsem hrdý na to, že jsem během těch let ani v jednom měsíci článek nevynechal. A co víc - témata mám rozplánovaná už i na celý rok 2024 (a částečně i do roku 2025), takže se máte na co těšit.

Co se týče letošních článků, dovolím si vypíchnout a doporučit k přečtení zejména tyhle:

Obsah rozjetý ve velkém

Rok 2023 pro mě byl vůbec prvním rokem, kdy jsem pro své podnikání dělal plánovaně obsahový marketing. Pokud jste někde na českém internetu zahlédli slovo Notion, je pravděpodobně, že to bylo ode mě nebo jsem se tam objevil. Bavil mě hlavně LinkedIn, ale rozjel jsem také už zmiňovaný Youtube a dokonce začal konečně s opravdovým newsletterem (do podzimu jsem posílal pouze echo, když jsem vydal nový článek).

Vtipné je vzpomínat, jak jsem na začátku letošního roku přemýšlel, jestli vůbec budu mít dostatek obsahu, který je smysluplný. V průběhu roku se postupně s novými zakázkami, myšlenkami i novými funkcemi Notionu roztrhnul pytel a spoustu příspěvků teď tlačím před sebou, přestože publikuju nejen každý pracovní den, ale dokonce i každý víkendový den. V tuhle chvíli mám příspěvky hotové až do března příštího roku.

Občas si říkám, jestli toho nedělám příliš, protože nedostávám tolik zpětné vazby, kolik bych čekal. Rád bych proto poděkoval všem, kdo mě sledujete, lajkujete moje posty nebo si alespoň v duchu ceníte toho, co pro Notion v ČR dělám. Podobná poděkování mě totiž dokážou nabít spoustou energie pro další tvorbu.

Poděkování z komunity

Stal jsem se videotvůrcem

Ne, tohle jsem fakt nečekal. Nicméně už v lednu 2023 jsem poprvé zkusil udělat video obsah a Dálo div se, setkalo se to se zájmem. V průběhu roku jsem natočil necelých 30 Notion videí, které najdete tady. Týkají se novinek, šablon, formul, AI... a obsahují spousty návodů, jak v Notionu něco udělat. O své nečekané cestě k videím jsem napsal i tenhle článek.

Průlomové byly hlavně videokurzy Notionu, protože když člověk točí desítky hodin, nakonec se otrká a přestane mu videotvorba vadit, zvykne si na ni a dokonce se v ní postupně i zlepšuje. Pokud vás kurzy zajímají, mrkněte na Úvod do Notionu, Databáze v Notionu, Vlastnost Formula v Notionu nebo balíček všech kurzů najednou (který se prodává více než všechny samostatné kurzy dohromady).

Tohle je mimochodem zatím moje nejúspěšnější video - absolutní základ, jak Notion začít používat.

Volný čas plný aktivit

Když pominu čas s rodinou, patřil letošek hlavně 3 věcem - knihám, hrám a kolu. Knih jsem letos přečetl 48. Vůbec poprvé jsem letos četl i knihy, které už jsem v minulosti četl - a téměř všechny byly tak dobré jako dříve. Na rozdíl od některých dřívějších let jsem četl tentokrát téměř výhradně beletrie (ty nejlepší průběžně doplňuju sem).

Pokud jde o hry, loni jsem si s dohranými 16 hrami myslel, že jsem hrál docela dost (mezi TOP výběrem byly tituly jako Plague Tale, Days Gone, Cyberpunk 2077 nebo Alien: Isolation). Letos jsem zjistil, že jsem loni asi zase tak moc nehrál, protože tentokrát jsem jich dohrál přes 30 her (nejen pro PC, něco na iPhonu nebo iPadu). Špička byly např. Horizon: Zero Dawn, Divinity 2 (tolik hodin mám odehráno za poslední roky pouze ve 3. dílu Zaklínače a Northgardu) nebo po 10 letech průběžného hraní konečně dohrání Guild Wars 2. Všechny nejlepší hry průběžně ukládám pro inspiraci sem.

Zdravotní trable, o kterých bude poslední část článku, mě na konci léta přiměly ještě k jedné novince - po mnoha letech opět začít jezdit na kole. Co máme Maggie (samojed), na kole jsem kvůli pravidelnému venčení jezdit přestal, ale potřeba vyčistit si hlavu od práce mi vnukla myšlenku s kolem opět začít. Pořídil jsem si gravel, párkrát se byl projet a zjistil, že je to skvělý relax, takže se hodně těším na jaro a pravidelné vyjížďky.

Výlet na kole

Občas je potřeba zpomalit, aby šlo zrychlit

Na sociálních sítích (pro mě zejména LinkedInu, tiktoky a instáče nevedu) obvykle vídáte samé úspěchy, jen málo se mluví o tom, když je něco špatně, tím méně jde-li o zdraví. Že je něco špatně u mě jsem začal cítit na jaře, kdy mi často ráno a dopoledne nebylo dobře od žaludku nebo mi občas vystřelil tep při některých stresujících aktivitách nepříjemně vysoko (udělal jsem si kvůli tomu vlastní zdravotní tracker v Notionu).

Na důvody potíží nebylo těžké přijít, byť jsem si je uvědomil až zpětně. V první řadě jsem byl na sebe příliš pracovně náročný - chtěl jsem stíhat víc (jak počtem aktivit a všemožných nápadů, tak rychlostí práce), než je reálné. A bohužel jsem to stíhal, což vedlo k tomu, že jsem si toho chtěl přidat ještě víc a snažil se to nacpat do omezeného pracovního času (pracuji cca 7 hodin denně a nevedu přesčasy).

Navíc když něco dělám, chci, aby to bylo perfektní. Jenže perfekcionismus je zlo - chronická nespokojenost s existující realitou, jak ve skvělém článku (asi vůbec nejlepší článek, který jsem letos četl) na tohle téma napsal Tomáš Vachuda. Související potíží je, že jsem netrpělivý, ale vytrvalý. Opakovaně jsem se tak dostával do stavu plného napětí kvůli tomu, že toho do kalendáře nedokážu dostat ještě víc.

A pak tu byly problémy více vnější - několik týdnů trvající potíže s jedním dodavatelem (velký projekt mimo Notion) nebo vystoupení z komfortní zóny v podobě veřejných vystoupení, které nemám rád (a které vím, že až na výjimky už nechci dělat). A nepracovně třeba běžné venčení psa v době, kdy nechají lidé po ulicích běhat agresivní psy na volno, takže jsem s sebou musel začít nosit pepřák.

První den na červnové dovolené ze mě všechno spadlo a najednou jsem byl úplně v pohodě. Zdravotně jsem se zresetoval, upravil plány na realističtější, srovnal myšlenky, nabral motivaci... A v dalších týdnech jsem do toho bohužel opět spadnul.

Tentokrát jsem to už řešil přímo s lékařem. Různé testy nakonec ukázaly, že jsem zdravotně v pořádku (mj. jsem absolvoval 2 firemní večírky a turnaj v kulečníku s nasazeným Holterem, který měří EKG), nicméně i společně s celou mojí sebeanalýzou, kterou jsem při vyšetření předložil, jsme došli k tomu, že problém vězí primárně v hlavě, která zažila příliš stresu.

Dnes už je mi lépe a rád bych proto podpořil ty z vás, koho taky trápí kvůli myšlenkám následně i zdravotní problémy - nebojte se říct si o pomoc. Existuje a funguje. Občas je prostě potřeba zpomalit, abychom pak mohli zrychlit.

Co mě čeká příští rok?

Ať zakončíme celý souhrn pozitivně, pojďme se podívat do budoucna. Pracovně mě čekají už teď domluvené spolupráce a mám v plánu na příští rok taky pravidelné články, videa a další obsah, který bude mít stejný cíl jako všechno letošní - ukázat vám, co umí Notion, a jak si s ním zjednodušit osobní i pracovní život. V rámci naší komunity bych pak rád udělal minimálně 2 offline meetupy - jeden opět v Praze, druhý v Brně.

Naplánovaných mám opět spoustu knih (věděli jste, že si lze v knihovnách půjčovat e-booky?!), her méně (hodně zvědavý jsem třeba na nové Baldurs Gate). Přes to všechno doufám, že se mi povede zvolnit nasazené tempo, dokážu víc říkat NE (zejména lidem, kteří něco chtějí a pak přestanou komunikovat, když to dostanou) a nebudu tak mít tolik nacpaný kalendář jako letos. Je na čase si víc užívat doposud vykonanou dřinu a nechat výsledky, ať přijdou častěji samy, čemuž jsem už položil dostatečně široké základy.

p.s. a už v lednu se dočkáte nového meme s Drakem, protože to letošní mě hodně bavilo :-))

Notino není Notion

Rok 2023 končí a jsem vážně zvědavý, co přinese rok 2024. Přeju vám šťastné svátky a vydařený vstup do nového roku!

Chcete si přečíst i další zajímavé reporty 2023?

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂