Osobní rozvoj aneb co jsem z knih zavedl do života

Blog / Dála Musil – 5. srpna 2022

Knihy o osobním rozvoji nám často dávají velkou spoustu různých rad, co dělat pro lepší osobní i pracovní život. Kvůli jejich počtu ale nebývá vždy jednoduché zavést je reálně do života. Co s pozitivním přínosem jsem do něj zavedl já, aniž bych se musel příliš snažit?

Knihy o osobním rozvoji

Mnozí to znáte. Přečtěte si rozvojovou knihu (tento článek vychází zejména z knih uvedených v mých článcích - jeden novější, jeden starší) a sepíšete hromadu poznámek jak být lepší a mít se lépe. Pár lidí možná zkusí třeba skrz návyky zavádět různé body do reality, většina ale předpokládám po čase zjistí, že se mnoha poznatky neřídí. I já jsem na tom stejně, přesto se mi do života některé užitečné rady, aniž bych se o jejich zavádění musel příliš snažit. Které to jsou?

Cirkadiánní rytmus a stravování

Možná jste četli knihu Satchina Pandy Cirkadiánní kód nebo jste slovo "cirkadiánní" zahlédli ve Walkerově knize Proč spíme. Co jsem okamžitě zavedl bylo časové okno, kdy jím. To by mělo být max. 12 hodin od prvního do posledního jídla - čím kratší, tím lépe. Aktuálně snídám kolem 7-8, večeřím kolem 18-19 a později už nejím nic a piju jedině vodu nebo čaj (který by se neměl, já vím). Cítím se lépe, večer nemám chuť na nezdravost typu brambůrky a lépe spím. Pandovu knihu rozhodně doporučuji, pokud chcete lépe pochopit svoje tělo a mj. právě souvislost se stravováním.

Vstávání bez budíku

I tenhle bod souvisí s cirkadiánním rytmem a oběma zmíněnými knihami. Naposledy jsem měl budík na ráno nastavený v prosinci 2020, od té doby vstávám tak, jak se vzbudím sám od sebe. Tělu je to přirozenější a byť to mnohé možná překvapí, sami se naučíte vstávat (resp. budit) ve stejný nebo velmi podobný čas (i teď se často probudíte v obdobný čas před budíkem, že?). Je ideální vstávat ve stejný čas i o víkendu, k čemuž vás i tělo samo navede - čím víc se třeba já pak nutím do spaní, tím víc se cítím "mimo" (resp. "vyjetej", jak jsme říkávali na vejšce :-).

Úkoly do pár minut hned

Nepamatuji si už z které knihy je tahle rada (tuším že z GTD, což jsem ale nečetl), ale jakmile mi nějaký úkol zabere pár vteřin nebo jednotek minut, řeším ho hned. Neodkládám ho ani nedávám do úkolů ve svém úkolovníku, ale okamžitě udělám. Mám díky tomu hlavu víc v klidu, protože pak nemusím myslet na všechny ty drobné úkoly, co bych měl dělat někdy odpoledne, kdybych se řídil jinou oblíbenou radou řešit nejdřív největší/nejdůležitější úkol daného dne. Dávám přednost drobným úkolům, čímž se do daného dne nastartuji pro to stěžejní.

Radikální otevřenost

Hodně lidí se bojí říct otevřeně, co si myslí - třeba aby nepřišli o práci, aby nenaštvali kolegy, aby si o nich někdo nemyslel něco špatného apod. Já jsem se prvně víc otevřel někdy v letech 2013-14, když se mi nelíbilo fungování firmy, v níž jsem byl zaměstnaný a přišel jsem s kritikou a návrhy, co s tím. Od té doby moje upřímnost a otevřenost neustále roste, což je občas na škodu (když na to ostatní nejsou připravení), ale většinou ku prospěchu, k čemuž mi hodně pomohly i tipy z knihy Radikální otevřenost (od Kim Scott), jak dávat zpětnou vazbu.

Nehonit se za nesmysly

Valná většina knih dnes odrazuje od honění se za hmotným majetkem a různými nepotřebnými věcmi, což mi bylo vždy přirozené. V přitvrzení v tomhle mi hodně pomohla nedávná kniha Tomáše Hajzlera Dobrý život (více viz samostatný článek). S tématem souvisí i minimalismus, který jsem poznal dříve než Marii Kondo (její knihu jsem četl loni a taky se mi líbila), a výsledek je tady rozhodně jednoznačný - nehoňte se za tím, co mít nemusíte, a budete žít víc v klidu a pohodě.

Záměrné zlepšování

Kniha Tak dobří, že vás nepřehlédnou (od Cala Newporta) mě utvrdila v mnoha názorech, mj. v tom nejít za svou vášní, ale raději se zlepšovat se v tom, co dělám a umím. Což neznamená, že člověk nemůže bokem něco zkoušet. Oboje dohromady je moje letošní situace, kdy jsem se jako fanda digitálních inovací a aplikací pustil do poznávání Notionu ve velkém - tvořím zdarma šablony (už i placené), udělal jsem si oficiální certifikaci (a poznal nástroj víc do hloubky), konzultuji/školím a mám další návazné plány. Víc o Newportově knize najdete ve článku jak mít rád svou práci.

Neřeším, co neovlivním

Kniha Stephena Coveyho (viz článek) obsahuje spoustu užitečných tipů, já si vzal za svůj zejména ten řešit jen to, co můžu nějak ovlivnit. Pokud čtete moje články pravidelně, pak jste si určitě všimli, že tenhle bod zmiňuji ve všech článcích na podobné téma (nedávno třeba v jak omezit starosti). Ačkoliv jde o radu, která zní samozřejmě, stejně spousta lidí přemýšlí nebo se snaží řešit to, co nijak ovlivnit nemůže, čímž si přidělávají zbytečné vrásky.

Práce může být i pohoda

Práce pro mě už není to nejdůležitější, kolem čeho se vše točí. I v ní totiž může mít pohodu a přitom dělat, co je potřeba. Sám už si dnes třeba nedávám žádné cíle, nesnažím se vytvořit miliardový startup, nepracuji místo volného času, neřeším úkoly ASAP. Dělám své nebo klientské úkoly postupně a spěchám jen pokud je to skutečně nutné. Více o tématu pohody v práci najdete tady.

Nezačínám nové, dokud nedokončím předchozí

Tenhle odstavec navazuje na čerstvou knihu Olivera Burkemana Čtyři tisíce týdnů, na jejímž základě jsem psal článek před měsícem. Zatímco předtím jsem rád zkoušel dělat občas víc věcí zároveň, upustil jsem od toho. Proto ačkoliv bych rád aktualizoval svůj web a odebral služby, které už nedělám, přednost má dodělání nové prémiové Notion šablony v podobě firemní wiki. Dokud jej nedořeším, nebude ani update webu.

Víc se ptám a shrnuji

Jakožto konzultant jsem se vždycky klientů hodně ptal, když jsme něco řešili, ale po přečtení knihy Nikdy nedělej kompromis (od Chrise Vosse, více viz článek) a trvalém home-office jsem se začal ptát víc (někdy až jako blbec z pohledu druhé strany, ale rozumně z mého pohledu). Je totiž velmi snadné se (zejména v asynchronní komunikaci) nepochopit, takže jakmile si opravdu nejsem plně jistý, co po mě někdo chce, snažím se to co nejvíc rozepsat a parafrázovat, aby mi to druhá strana musela potvrdit.

Místo dokonalosti rychlejší výstupy

Nikdy nebudete mít vše hotové na 100 %, vždy je co vylepšit, a proto se už pár let řídím radou: jakmile je něco rozumně dotažené, posílám to ven (dávám klientovi k feedbacku nebo zveřejňuji, aktuálně třeba nové šablony pro Notion, které jsem posílal ven postupně místo abych čekal, až budu mít všechny hotové). Myslím, že tahle rada přišla z knihy Restart (více viz článek), a byť se budete muset jako já (pokud jste perfekcionisti) občas trochu přemáhat, snadněji si ověříte mj. jestli děláte to, co máte, a můžete to i snadněji doladit.

V duchu posledního odstavce končím článek :-). Určitě by se našly i další body, které jsem z knih zavedl, ale teď jsem si na ně nevzpomněl, takže posílám článek ven a třeba je přidám později.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂